Kalp Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Google
Google

Takvim
Site Haritası
YÖK AKADEMİK TEŞVİK ÖDENEĞİ YÖNETMELİĞİNİ YAYINLADI
Bilimsel Araştırma Yöntemleri
Pediatrik Kardiyoloji Çekirdek Eğitim Programı
Kardiyoloji Dergi Listesi
Gıdaların Kalori Değerleri
Youtube Kanalımız
Obezite ve Kalp Hastalıkları
İstanbul’da Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Olan Hastaneler

13. Olgu

 

 

Bu kısım sadece Doktorlar için Hazırlanmıştır. Doktor olmayanların  okuması yasaktır

Olgu 13. ASD egzersiz esnasında çabuk yorulması olduğu için pediatriste başvuran 5 yaşında, 16 kg ağırlığındaki kız çocuğunu yapılan FM’sinde sol 2. İnterkostal aralığında 2/6 şiddetinde sistolik ejeksiyon üfürümü duyuluyor. Tele’de pulmoner konutsa belirginleşme, Ekg’de sağ dal bloğu saptanan hastada tanınız ve yaklaşımınız nedir?

Hastada sağ dal bloğu görülmesi, Telede pulmoner konsun belirgin saptanması ve üfürümün sol 2. İCA’da duyulması ve efor kapasitesinde azalma olması hastada atriyal septal defekt olabileceğini düşündürtmektedir.

Hastaya yapılan Eko’da sekundum lokalizasyonda 12 mm çapında ASD saptandı. Sağ kalp boşlukları normalden genişlemişti. Hastanın pulmoner arter ortalam basıncı 40 mm Hg olarak saptandı. Hastanın sağ kalp yüklenme bulguları ve buna sekonder pulmoner hipertansiyon nedeniyle egzersiz tolernası geliştiği düşünüldü. ASD’li hastalarda tekrarlayan akciğer enfeksiyonları da normalden daha sık görülür. Ancak bizim hastamızda bu komplikasyona rastlanmıştı. Hastanın semptomlarının olması, sağ kalp boşluklarının genişlemiş olması ve pulmoner arter basıncının yükselmiş olması ve yaşının da kapatmaya uygun olması nedeniyle hastanın ASD’sinin kapatılamasına karar verildi. Bu hastaya transkateter yolla ASD kapatma işlemi uygulandı.

ASD’ ler sık karşılaşılan DKH’lardandır. En sık görülen şekli olan sekundum ASD’ler interatriyal bölge orta kısmında görülen defektlerdir. ASD’ler içinde kendi kendine kapanabilen tek ASD’dir. Primum ve venozum ASD’ler genel olarak kendi kendilerine kapanmaya eğilimli değillerdir.

 

ASD’lerde Cerrahi veya transkatetr kapatma kararı;

  1. Hastada egzersiz kapasitesinde azalma
  2. Büyüme gelişme geriliği
  3. Sağ kalp boşluklarında genişleme
  4. Sağ kalp yetersizliği
  5. Pulmoner hipertansiyon
  6. Tekrarlayan akciğer enfeksiyonu bulgularından biri veya birkaçı geliştiğinde verilir. Tedavi için tercihen edilen zaman aralığı okul öncesi yaşlar olmakla beraber hastanın yakınmaları erkenden ortaya çıkmışsa erken dönemde de kapatma gerekebilmektedir.

Sekundum ASD’ler çok geniş olmadıkları sürece ve eşlik eden operasyon gereken başka bir DKH eşlik etmediği sürece transkateter yöntem dediğimiz anjiyografik yöntemle kapatılabilmektedir.

Primum ve venozum ASD’ler ise kapatılmaları gerektiğinde cerrahi olarak kapatılabilmektedir. Biz bu hastamıza transkateter kapatma işlemi öncesi transözefagial ekokardiyografi(TEE) işlemi uyguladık. Yapılan TEE’de TTE ile uyumlu olarak sekundum ASD ve sağ kalp boşlukalrında genişleme olduğu saptandı. Defekt 15 mm çapında septal oklüder adı verilen ASD cihazı ile kapatıldı. Kapatma işlemi sonrası hastaya grip aşısı yapıldı ve  altı ay süreyle enfektif endokardit profalksisi ve  yarım tablet (50) mg bebe aspirini alması önerildi. Normalde sekundum ASD’lerde enfektif endokarditt riski artmamıştır, ancak anjiyo ile kapatma sonrası artan bu riski azaltmak için 6 ay süreyle enfektif endokardit proflaksisi verilir. Yaklaşık 6 ay sonra bu risk kaybolduğu ve tromboz riski kalktığı için aspirin tedavisine de son verilir.  Transkatetr kapatma işleminden sonra hastalar işlemden sonraki ilk 1-2 hafta göğse çarpma vetarvma alınmamsına özellikle dikkat edilmedli ve izlemlerde atriyoventriküler blok yönünden izlenmelidir. 

 

 

Saat
Hayata Dair
Pediatrik Testler
Web of Science'de Atıf/Citation Sorgulama
PUADER Pediatri Derneği
Kanıt Düzeyi A B C Ne Demektir?
Çocuklarda Renal Replasman Tedavileri
Bilici Kitapları
Google AdWords Nedir? Nasıl kullanılır?
Randevu Almak için
Pediatri Çekirdek Eğitim Programı
Pediatrik Kardiyoloji Çekirdek Eğitim Programı
Yararlı Linkler
Akademik Teşvik Başvurusu Nasıl Yapılır?
Lezzet Tarifleri
Bismil Çakallı Köyü