Kalp Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Google
Google

Takvim
Site Haritası
YÖK AKADEMİK TEŞVİK ÖDENEĞİ YÖNETMELİĞİNİ YAYINLADI
Bilimsel Araştırma Yöntemleri
Pediatrik Kardiyoloji Çekirdek Eğitim Programı
Kardiyoloji Dergi Listesi
Gıdaların Kalori Değerleri
Youtube Kanalımız
Obezite ve Kalp Hastalıkları
İstanbul’da Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Olan Hastaneler

11. Olgu

 

Bu kısım sadece Doktorlar için Hazırlanmıştır. Doktor olmayanların  okuması yasaktır

11. Olgu. 13 yaşında hasta önce sağ el bileği ve iki gün sonra proksimal interfalangial eklemleri ve iki gün sonra da sol ayak bileğinde ağrı, şişlik ve kızarıklık yakınması olması nedeniyle başvurdu. Şikayetlerinde azalma olmadığı öğrenildi. Anamnezinde 10 gün önce boğaz enfeksiyonu geçirdiği ancak antibiyotik kullanmadığı öğrenildi. Yapılan tetkiklerinde sedim 44/h, ASO: 1000 todd ünite, ekokardiyografi normal olarak saptandı. Bu hastada tanınız nedir?

 

Hastada küçük eklem tutulumu olması ve tedaviye dirençli olması nedeniyle hastada Akut Romatizmal Ateş tanısından uzaklaşılmıştır. Bubnunla beraber streptokokal ÜSYE’den sonra olması ve eklem tutulumu olması nedeniyle de hastada Poststreptokokal reaktif artrit (PSRA) düşünülmüştür.

Atipik artritin ön planda olduğu, diğer major Jones kriterlerinin (genellikle) olmadığı ve streptokoksik bir enfeksiyondan sonra yakınmaları başlayan hastalar, PSRA olguları olarak kabul edilmektedir.

Poststreptokokal reaktif artrit (PSRA); streptokokal faranjit sonrasında gelişen, diğer major Jones kriterlerinin (genellikle) eşlik etmediği artrit ile karekterizedir. Bununla birlikte, bazı araştırmacılar PSRA’nın ARA’dan farklı bir antite olduğunu, bazıları ise PSRA’nın ARA spektrumunun bir parçası olduğunu düşünmektedir5,6.

Reaktif artrit; genellikle gastrointestinal sistem enfeksiyonlarını (yersinya,şigella, salmonella, kamfilobakter) takiben gelişen steril bir artrittir. Sıklıkla beşten az eklem tutulumu vardir ve sıklıkla gecicidir. Erkeklerde sıktır ve HLAB27 pozitifliği ile ilişkilidir.

 

PSRA’lı olgular;

 ÜSYE’den genelde on gün kadar sonra görülür,

artriti aspirine iyi cevap vermez ve

tedaviye dirençlidir.

 

Bazı hastalarda kardit görülebileceğinden PSRA’li hastalar kardiyak tutulum açısından izlenmelidir. Bazı yazarlar tarafından bu hastalarda bir yıla kadar sekonder profilaksi önerilmiştir. Kapak tutulumu saptanırsa hastalar Akut Romatizmal Ateş olarak kabul edilmeli ve sekonder profilaksiye devam edilmelidir.

Saat
Hayata Dair
Pediatrik Testler
Web of Science'de Atıf/Citation Sorgulama
PUADER Pediatri Derneği
Kanıt Düzeyi A B C Ne Demektir?
Çocuklarda Renal Replasman Tedavileri
Bilici Kitapları
Google AdWords Nedir? Nasıl kullanılır?
Randevu Almak için
Pediatri Çekirdek Eğitim Programı
Pediatrik Kardiyoloji Çekirdek Eğitim Programı
Yararlı Linkler
Akademik Teşvik Başvurusu Nasıl Yapılır?
Lezzet Tarifleri
Bismil Çakallı Köyü