Kalp Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Google
Google

Takvim
Site Haritası
YÖK AKADEMİK TEŞVİK ÖDENEĞİ YÖNETMELİĞİNİ YAYINLADI
Bilimsel Araştırma Yöntemleri
Pediatrik Kardiyoloji Çekirdek Eğitim Programı
Kardiyoloji Dergi Listesi
Gıdaların Kalori Değerleri
Youtube Kanalımız
Obezite ve Kalp Hastalıkları
İstanbul’da Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Olan Hastaneler

Fallot Tetralojisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler


      Fallot Tetraloisi Nedir? 

      Fallot Tetralojisi, çocukluk çağının en sık görülen Morarmayla seyreden Doğumsal Kalp Hastalığıdır. Fallot Tetralojisinde hastaların iki karıncığı arasında geniş bir delik, akciğere kanı götüren damarda şiddetli darlık, şah damarının(Aorta) iki karıncıktan da kan almasına ve morarmaya neden olan –ata binen aorta- pozisyonu ve sağ karıncıkta kalınlaşmayla karakterize bir morarmalı kalp hastalığıdır.


      Fallot Tetralojisinde her hastanın gidişatı birbirinden farklılık arz edebilmektedir.  Burada hastaların belirtileri için belirleyici olan Akciğere kanı götüren Pulmoner Darlığın derecesidir.

      Fallot Tetralojisinde akciğerlere gitmesi gereken  oksijence fakir kan-yani kirli kan- sol karıncığa oradan da tüm vücuda gittiği için hastalarda morarma görülmektedir. Yani morarmanın sebebi kirli kanın akciğerlerde gidememesi ve temizlenmesidir. Soltarafa ve Aortaya geçen kirli kan morarmaya yol açmaktadır.  Fallot Tetralojisinin hastalık tablosunu belirleyen pulmoner damarın darlığının düzeyi ve Aorta ile pulmoner arter arasındaki ekstradan olabilen damarların varlığıdır.

      Fallot Tetralojisinin Nedeni Nedir? 

      Doğumsal kalp hastalıklarının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak özellikle Gebeliği esnasında A vitamini kullanan annelerin çocukları Fallot Tetralojisi için yüksek risk ile karşı karşıyadırlar. Ayrıca gebelik esnasında alınan bazı ilaçlar, gebelikte maruz kalınan radyasyon, bazı genetik sendromlarda –Di George Sendromu- Fallot Tetralojisinin daha sık görüldüğü bilinmektedir. Annesinde, babasında veya kardeşlerinde kalp hastalığı olanlarda bu kalp hastalığı riski 2-4 kat artmaktadır. Bu nedenle kalp hastalığı olan çocukların kardeşlerine de kalp muayenesi yapılması gereklidir.

 

      Fallot Tetralojili Çocukların Belirtileri Nelerdir?

      Fallot Tetralojili çocuklar pulmoner Darlığın derecesine ve aorta ile pulmoner arter arasındaki kestradan olabilen damarların varlığında göre belirti verirler. Rutin muayenelerde genellikle kalpte kuvvetli bir üfürümün duyulması ile Fallot Tetralojisinden şüphelenilip, hastada morarma olduğunun anlaşılması ve oksijen satürasyonunun %75-80’ler düzeyinde olmasıyla tanıya gidilir.Hastaların morarma derecesini gösteren ve parmaktan özle cihazla bakılan oksijen satürasonunun % 80’in üzerinde olması durumunda hasta 1 yaşına kadar takip edilir. 1 yaş civarında ise Ameliyata verilir.

 

      Fallot Tetralojisi Tanısı Nasıl Koyulur? 

      Fallot Tetralojili  çocuklarda morarma olması ve kalpte üfürüm duyulmasıyla Fallot Tetralojisinden  şüphelenilirGöğüs kafesinde sol taraf boyunca kuvvetli üfürüm duyulması kuvvetle Fallot Tetralojisi düşündürür. Böyle hastalara Eko yapılması gerekir. Ekokardiyografi incelemesi esnasında pulmoner darlığın derecesi, kalp deliğinin büyüklüğü ve eşlik eden başka bir kalp hastalığı olup olmadığı tespit edilebilir. 

      Fallot Tetralojisi Tedavisi Nasıldır? Anjiyo mu,       Ameliyat mı? 

       Fallot Tetralojisinde tedavi için tercih edilen yaş 12 ay civarıdır. Bununla beraber hastalarda pulmoner darlık çok şiddetliyse ve buna bağlı olarak akciğere giden kan az olup morarma ataklarına yol açıyorsa hastanın daha erkenden tamamen ameliyat edilir veya kısmen dediğimi rahatlatıcı ameliyata alınmaları gerekir.

                Fallot Tetralojisinin tedavisi  ameliyattır. Tedavide Anjiyonun yeri yoktur. Bazı merkezlerde morarma atakları olan hastaların pulmoner darlıkların balon yapılarak kısmi rahatlatılmaları sağlanamaya çalışılmaktadır.  

      Eğer hastanızda  Fallot Tetralojisi saptandıysa kesinlikle bir Çocuk Kardiyoloji Uzmanı ile hastanızın durumunu konuşmalısınız. Çünkü her hasta aynı hastalık için farklı klinik bulgu verebilir. Burada verilen bilgiler bilgilendirmek amaçlıdır. Asla bir doktor tavsiyesi olarak kabul edilmemelidir.


Doç. Dr. Meki Bilici

ETİKETLER

Kocaeli çocuk kardiyoloji, doğumsal kalp hastalıkları, doğumsal kalp hastalığı, kalp deliği, asd, atriyal septal defekt, izmit çocuk kardiyoloji, pediatrik kardiyoloji, pediatrik kardiyolog, kocalei pediatrik kardiyolog, kocaeli pediayatrik kardiyoloji, kocaeli pediayatrik kardiyolog, pediyatrik kardiyolog, çarpıntı, svt, supraventriküler taşikardi, supra ventriküler taşikardi, ventriküler taşikardi, atriyal fibrilasyon, ventriküler fibrilasyon, anjiyo ile kalp deliği kapatma, anjiyo ile pda kapatma, anjiyo ile asd kapatma, aanjiyo ile kalp deliği kapatılması, Holter EKG, çocuk kalp anjiyosu, çocuk eko, aort koarktasyonu, aort koarktasyonuna balon, aort koarktasyonuna stent, Aort koarktasyonu, coarctation of the aorta, aortic coarctation, stent, stent tedavisi, şah damarı, balon tedavisi, balon aortik anjiyoplasti, balon aortic angioplasty, meki bilici, Doç. Dr. Meki Bilici,  çocuk anjiyografi, çocuk kalp anjiyosu, çocuk eko, çocuk anjiyografi, çocuk kalp anjiyosu,çocuk eko, çocuk kardiyoloji, çocuk kardiyologları, çocuk kardiyoloji doktorları, Bayılma, senkop, Refleks bayılma, Pozisyosel-Ortostatik senkop, Çocuklarda göğüs ağrısı, çocuk kardiyolojisi uzman, kalp ağrısı, nefes darlığı, terleme, fenalık hissi, çarpıntı, VSD nedir, ventriküler septal defekt nedir, müsküler vsd nedir, müsküler ventriküler septal defekt nedir, VSD nin tedavisi, vsd ne zaman kapanır, vsd anjiyos ile kapatılır mı, vsd tedavisi, treatment of vsdi treatment of ventricular septal defect, çocuk anjiyografi, çocuk kalp anjiyosu,çocuk eko, çocuk kardiyoloji, çocuk kardiyologları, çocuk kardiyoloji doktorları, Bebek anneyi emerken çabuk yorulma, Morarma, Aşırı terleme, 
Nefes darlığı varsa, sık akciğer enfeksiyonu geçirime, Bayılma, büyüme ve gelişme geriliği, Çocuk doktoru muayene esnasında üfürüm, Çarpıntı, kalp pili nasıl çalışır, kimlere kalp pili takılır, kalp pilinin riskleri kalp pilinin yararları, kalp pili olan çocuğun dikkat etmesi gerekenler, akut romatizmal ateş nedir, ara, kalp romatizması, anjiyo, anjiyografi, çocuk anjiyo, çocuk anjiyografi, Mitral kapak prolapsusu, Mitral valv prolapsusu, mvp, antibiyotik proflkasisi, Mitral kapak prolapsusun un tedavisi, Mitral valve prolapse, syptom of Mitral valve prolapse, treatment of Mitral valve prolapse, Mitral kapak prolapsusu, PFO, Patent foramen Ovale, anjiyo ile PFO kapatılması, transcatheter patent foramen ovale closure, PFO belirtileri, PFO tedavisi, PFO ameliyatı, anjiyo ile PDA kapatılması, transcatheter PDA closure, Patent Ductus Arteriosus, Patent Duktus Arteriyozus nedir, Patent Duktus Arteriyozus belirtileri, Patent Duktus Arteriyozus tedavisi, Patent Duktus Arteriyozus ameliyatı, pfo, patent foramen ovale, pfonun tedavisi, treatment of patent foramen ovale, Gebze, çocuk kardiyoloji, Çayırova çocuk kardiyoloji, Karamürsel çocuk kardiyoloji, Başiskele çocuk kardiyoloji, Baş iskele çocuk kardiyoloji, derince çocuk kardiyoloji, darıca çocuk kardiyoloji, gölcük çocuk kardiyoloji, karamürsel çocuk kardiyoloji, izmit vkartepe çocuk kardiyoloji, kandıra çocuk kardiyoloji, dilovası çocuk kardiyoloji, dil ovası çocuk kardiyoloji, bilecik çocuk kardiyoloji, sakarya çocuk kardiyoloji, ereğli çocuk kardiyoloji, akçakoca çocuk kardiyoloji, balıkesir çocuk kardiyoloji, bursa çocuk kardiyoloji, bolu çocuk kardiyoloji, düzce çocuk kardiyoloji, zonguldak çocuk kardiyoloji, kastamonu çocuk kardiyoloji, bartın çocuk kardiyoloji, karabük çocuk kardiyoloji, sinop çocuk kardiyoloji,  yalova çocuk kardiyoloji

 

 


 

 

Saat
Hayata Dair
Pediatrik Testler
Web of Science'de Atıf/Citation Sorgulama
PUADER Pediatri Derneği
Kanıt Düzeyi A B C Ne Demektir?
Çocuklarda Renal Replasman Tedavileri
Bilici Kitapları
Google AdWords Nedir? Nasıl kullanılır?
Randevu Almak için
Pediatri Çekirdek Eğitim Programı
Pediatrik Kardiyoloji Çekirdek Eğitim Programı
Yararlı Linkler
Akademik Teşvik Başvurusu Nasıl Yapılır?
Lezzet Tarifleri
Bismil Çakallı Köyü