Kalp Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Google
Google

Takvim
Site Haritası
YÖK AKADEMİK TEŞVİK ÖDENEĞİ YÖNETMELİĞİNİ YAYINLADI
Bilimsel Araştırma Yöntemleri
Pediatrik Kardiyoloji Çekirdek Eğitim Programı
Kardiyoloji Dergi Listesi
Gıdaların Kalori Değerleri
Youtube Kanalımız
Obezite ve Kalp Hastalıkları
İstanbul’da Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Olan Hastaneler

Yeni Corona Virüs Enfeksiyonları

Yeni Corona Virüs Enfeksiyonları

019-nCoV olarak isimlendirilen yeni Coronavirüs enfeksiyonları genellikle, yüksek ateş, öksürük, boğaz ağrısı, baş ağrısı, halsizlik, bitkinlik, kas ve eklem ağrısı solunum yetmezliği yakınmaları ile kendisini gösteriyor. Coronavirüs Enfeksiyonuna yönelik etkin bir aşı veya etkili herhangi bir ilaç henüz yoktur. Bu konuda çalışmalar devam etmektedir.

Yeni Corona virüslerinin önceki yuıllarda görülen SARS ve MERS enfeksiyonuna neden olan virülerile benzelik göstermektedir. Hastalığın kuluçka süresi 2-14 gündür. Hastalığın neden olduğu Zatürre (Pnömoni), hastalarda solunum yetersizliğine neden olarak ölümcül etki gösterebilmektedir. Bununla beraber enfeksiyonu kapan hastaların az bir kısmında zatürreye ve solunum yetersizliğine neden olmaktadır.


Nefes yoluyla ve Yakın temasla bulaşmaktadır.Corona virüs enfeskiyonu damlacık dediğimiz; konuşma, aksırma, hapşırma ve öksürme yoluyla ortama salınan virüslerin yine nefes yoluyla alınması veya yakın temas yoluyla bulaşmaktadır. Hasta kişilerin kullandığı şahsi giysi ve temas ettiği yüzeylerden uzak durmak, temas edilmişse sabunla suyla bolca yıkamak gerekir.
Maske Takmak Önemli

Çocuk, yaşlı ve sürekli hastalığı olan insanların özellikle Corona virüs enfeksiyonunun bulunabileceği ortamlardan kaçınmaları gerekir. Eğer böyle ortamlara girmek gerekiyorsa da maske takılması, hastalar ile temastan kaçınılması önemlidir. El temizliği de ayrıca önemldir.

Kapalı ve Kalablık ortamlarda hastalığın bulaşma riski yüksekKapalı ve Kalablık ortamlarda hastalığın bulaşma riski yüksektir. Bu nedenle hasta insanların bulunabileceği kapalı ortamlardan uzak durmakta yarar vardır. Yatak istirahati, dengeli beslenme, bol sıvı tüketimi hastlıktan korunmada ve hastalığı atlatmada yararlıdır.Hastalığın Tedavisi

Hastalığa yönelik etkin bir tedavi bulunmamakla beraber hastaların çoğunluğu bu enfeksiyonu klasik gribal enfeksiyon bulgularıyla atlatırlar. Yaşlı, sürekli hastalığı olan hastalarda ise Zatürreye neden olarak ölümcül etkilere neden olabilmektedir.
Etiketler

Korona virüs, SARS, MERS, zatürre, Çin, Hubei, Wuhan, korunma, maske, nasıl bulaşır, nasıl korunur, aşı, Coronavirüs, Corona virüsSaat
Hayata Dair
Pediatrik Testler
Web of Science'de Atıf/Citation Sorgulama
PUADER Pediatri Derneği
Kanıt Düzeyi A B C Ne Demektir?
Çocuklarda Renal Replasman Tedavileri
Bilici Kitapları
Google AdWords Nedir? Nasıl kullanılır?
Randevu Almak için
Pediatri Çekirdek Eğitim Programı
Pediatrik Kardiyoloji Çekirdek Eğitim Programı
Yararlı Linkler
Akademik Teşvik Başvurusu Nasıl Yapılır?
Lezzet Tarifleri
Bismil Çakallı Köyü