Kalp Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Google
Google

Takvim
Site Haritası
YÖK AKADEMİK TEŞVİK ÖDENEĞİ YÖNETMELİĞİNİ YAYINLADI
Bilimsel Araştırma Yöntemleri
Pediatrik Kardiyoloji Çekirdek Eğitim Programı
Kardiyoloji Dergi Listesi
Gıdaların Kalori Değerleri
Youtube Kanalımız
Obezite ve Kalp Hastalıkları
İstanbul’da Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Olan Hastaneler

ELEKTROFİZYOLOJİK ÇALIŞMA (EPS) NEDİR?

ELEKTROFİZYOLOJİK ÇALIŞMA (EPS) NEDİR?

 

İnsan kalbinde sağ kulakçığın üst kısmında bulunan sinoatriyal düğüm adını verdiğimiz kalbin çalışmasını sağlayan bir elektrik üreten odak bulunur. Bu odak kalbin esas elektrik çıkaran odağıdır. Bu odaktan çıkan uyarılar sağ kulakçığın alt kısmında bulunan atriyoventriküler odağa gelir. Daha sonra da bu uyarılar sağ ve sol karıncığın kasılmasını sağlar. Eğer atriyum içinde bir odak ekstradan fazladan uyarı çıkarırsa, atriyum içinde kalbin fazladan ve hızlı çalışmasına neden olan bir ekstradan elektrik hattı olursa kalp olması gerekenin çok üzerinde kalp hızı ile çalışır. Ve kişinin tolere edebilme kapasitesine göre Kalp, bir yerden sonra yorulur ve hastada kalpte genişleme, en sonunda da kalp yetersizliğine girebilir.


Reim 1. Kalbin elektrik ileti sistemi

                İnsan vücudunda ortaya çıkan ve genel olarak da ilaç tedavisine yanıt vermeyen olgularda elektrofizyolojik çalışma adını verdiğimiz, kalp kateterizasyonu veya koroner anjio benzeri bir işlem ile kalbin içine girilir.

Genellikle hastanede işlemden bir gün önce hastaneye yatmak gerekir, işlemden bir gün sonra da genellikle hastalat taburcu edilir.  

Eğer hasta ritim problemi için herhangi bir ilaç kullanıyorsa işlemden önce o ilacı kesmesi gerekebilir. Bu konuda mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.


Resim 2. elektrofizyolojik çalışma sırasında kullanılan kateterler.

İşlem genellikle sağ kasıktan yerleştirilir ve genel olarak 1-2 saat içinde işlem biter. Elektrofizyolojik çalışma ile kalbin elektrik sistemi ve iletim yolarının fonksiyonu kontrol edilebildiği gibi bazen de elektriksel uyarımlar verilerek aritmi oluşup oluşmadığına da bakılabilir. Özellikle anormal ileti yollarının varlığında veya anormal uyarıları çıkaran odakların bulunduğu durumlarda aynı anda hastalara kryoterapi veya durmua göre radyofrekans  ablasyon da yapılabilir. Kryoterapi ile bu bölgelere dondurma işlemi uygulanırken, radyofrekans Ablasyon ile bu bölgelere verilen yüksek enerji ile yakma işlemi uygulanır.

 

Elektrofizyolojik çalışma, ritim problemlerinin kryoterapi ile tedavisi, ritim problemlerinin radyofrekans ablasyon ile tedavisi, ritim problemlerinin donrurma tedavisi, ritim problemlerinin yakma tedavisi, meki bilici, doç. dr. Meki bilici

 ETİKETLER

Kocaeli çocuk kardiyoloji, doğumsal kalp hastalıkları, doğumsal kalp hastalığı, kalp deliği, asd, atriyal septal defekt, izmit çocuk kardiyoloji, pediatrik kardiyoloji, pediatrik kardiyolog, kocalei pediatrik kardiyolog, kocaeli pediayatrik kardiyoloji, kocaeli pediayatrik kardiyolog, pediyatrik kardiyolog, çarpıntı, svt, supraventriküler taşikardi, supra ventriküler taşikardi, ventriküler taşikardi, atriyal fibrilasyon, ventriküler fibrilasyon, anjiyo ile kalp deliği kapatma, anjiyo ile pda kapatma, anjiyo ile asd kapatma, aanjiyo ile kalp deliği kapatılması, Holter EKG, çocuk kalp anjiyosu, çocuk eko, aort koarktasyonu, aort koarktasyonuna balon, aort koarktasyonuna stent, Aort koarktasyonu, coarctation of the aorta, aortic coarctation, stent, stent tedavisi, şah damarı, balon tedavisi, balon aortik anjiyoplasti, balon aortic angioplasty, meki bilici, Doç. Dr. Meki Bilici,  çocuk anjiyografi, çocuk kalp anjiyosu, çocuk eko, çocuk anjiyografi, çocuk kalp anjiyosu,çocuk eko, çocuk kardiyoloji, çocuk kardiyologları, çocuk kardiyoloji doktorları, Bayılma, senkop, Refleks bayılma, Pozisyosel-Ortostatik senkop, Çocuklarda göğüs ağrısı, çocuk kardiyolojisi uzman, kalp ağrısı, nefes darlığı, terleme, fenalık hissi, çarpıntı, VSD nedir, ventriküler septal defekt nedir, müsküler vsd nedir, müsküler ventriküler septal defekt nedir, VSD nin tedavisi, vsd ne zaman kapanır, vsd anjiyos ile kapatılır mı, vsd tedavisi, treatment of vsdi treatment of ventricular septal defect, çocuk anjiyografi, çocuk kalp anjiyosu,çocuk eko, çocuk kardiyoloji, çocuk kardiyologları, çocuk kardiyoloji doktorları, Bebek anneyi emerken çabuk yorulma, Morarma, Aşırı terleme, 
Nefes darlığı varsa, sık akciğer enfeksiyonu geçirime, Bayılma, büyüme ve gelişme geriliği, Çocuk doktoru muayene esnasında üfürüm, Çarpıntı, kalp pili nasıl çalışır, kimlere kalp pili takılır, kalp pilinin riskleri kalp pilinin yararları, kalp pili olan çocuğun dikkat etmesi gerekenler, akut romatizmal ateş nedir, ara, kalp romatizması, anjiyo, anjiyografi, çocuk anjiyo, çocuk anjiyografi, Mitral kapak prolapsusu, Mitral valv prolapsusu, mvp, antibiyotik proflkasisi, Mitral kapak prolapsusun un tedavisi, Mitral valve prolapse, syptom of Mitral valve prolapse, treatment of Mitral valve prolapse, Mitral kapak prolapsusu, PFO, Patent foramen Ovale, anjiyo ile PFO kapatılması, transcatheter patent foramen ovale closure, PFO belirtileri, PFO tedavisi, PFO ameliyatı, anjiyo ile PDA kapatılması, transcatheter PDA closure, Patent Ductus Arteriosus, Patent Duktus Arteriyozus nedir, Patent Duktus Arteriyozus belirtileri, Patent Duktus Arteriyozus tedavisi, Patent Duktus Arteriyozus ameliyatı, pfo, patent foramen ovale, pfonun tedavisi, treatment of patent foramen ovale, Gebze, çocuk kardiyoloji, Çayırova çocuk kardiyoloji, Karamürsel çocuk kardiyoloji, Başiskele çocuk kardiyoloji, Baş iskele çocuk kardiyoloji, derince çocuk kardiyoloji, darıca çocuk kardiyoloji, gölcük çocuk kardiyoloji, karamürsel çocuk kardiyoloji, izmit vkartepe çocuk kardiyoloji, kandıra çocuk kardiyoloji, dilovası çocuk kardiyoloji, dil ovası çocuk kardiyoloji, bilecik çocuk kardiyoloji, sakarya çocuk kardiyoloji, ereğli çocuk kardiyoloji, akçakoca çocuk kardiyoloji, balıkesir çocuk kardiyoloji, bursa çocuk kardiyoloji, bolu çocuk kardiyoloji, düzce çocuk kardiyoloji, zonguldak çocuk kardiyoloji, kastamonu çocuk kardiyoloji, bartın çocuk kardiyoloji, karabük çocuk kardiyoloji, sinop çocuk kardiyoloji,  yalova çocuk kardiyoloji

 

 
Saat
Hayata Dair
Pediatrik Testler
Web of Science'de Atıf/Citation Sorgulama
PUADER Pediatri Derneği
Kanıt Düzeyi A B C Ne Demektir?
Çocuklarda Renal Replasman Tedavileri
Bilici Kitapları
Google AdWords Nedir? Nasıl kullanılır?
Randevu Almak için
Pediatri Çekirdek Eğitim Programı
Pediatrik Kardiyoloji Çekirdek Eğitim Programı
Yararlı Linkler
Akademik Teşvik Başvurusu Nasıl Yapılır?
Lezzet Tarifleri
Bismil Çakallı Köyü