Kalp Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.44727.4771
Euro8.97059.0065
Google
Google

GAZETE MANŞETLERİ
Takvim
Site Haritası
YÖK AKADEMİK TEŞVİK ÖDENEĞİ YÖNETMELİĞİNİ YAYINLADI
Bilimsel Araştırma Yöntemleri
Pediatrik Kardiyoloji Çekirdek Eğitim Programı
Kardiyoloji Dergi Listesi
Gıdaların Kalori Değerleri
Youtube Kanalımız

Kalp Hastalıklarının Büyüme ve Gelişmeyi Etkisi Nasıldır?

Doğumsal Kalp Hastalıkları Boy Kısalığına Yol Açıyor


meki 

Dicle Üniversitesi Kalp Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Meki Bilici Doğumsal kalp hastalıklarının anjiyo ve cerrahi tedavisinde sağlanan başarılara rağmen bu çocukların büyüme, gelişme, motor ve nöropsikiyatrik açıdan yaşıtlarının gerisinde kalabilmeleri nedeniyle bu hastaların eşlik eden sorunlarının da etkin biçimde yönetilmesi gerektiğini belirtti.

   Dr Bilici, Büyümenin; doğum öncesi dönemde cinsiyet, rahim içi ortam, rahim içi enfeksiyonlar, anneye ait kronik hastalıklar, genetik faktörler, kromozomal hastalıklar, iskelet yapı bozuklukları, hormonlar ve büyüme faktörleri tarafından belirlenirken, doğumdan sonra çocuğa ait kronik hastalıklar, genetik faktörler, beslenme, metabolik etkenler, hormonlar ve psikososyal faktörler tarafından belirlendiğini söyledi.

 boy kisa cozzunurlugu iyi

 Kalp Hastalığı olan Çocukların Boyu Neden Kısa Kalıyor?

   Kalp Hastalıklı çocukların büyüme geriliğinde en önemli etken beslenme problemleri olduğuna dikkat çeken Dr. Bilici;”  Bu çocuklar potansiyel boylarına ancak yeterli ve dengeli beslenme ile ulaşabilirler. Beslenme problemi ne kadar erken dönemde başlarsa büyümenin etkilenmesi o derece şiddetli ve kalıcı olma riski taşır. Kalp Hastalıklı çocuklar genellikle iştah azlığı, besin kalitesinin yetersiz olması, artmış besin ihtiyacı, asidoz, tekrarlayan enfeksiyonlar, vücut yağlarının yetersizliği ve doğum öncesine ait etkenlerin kombine etkisi sonucu yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlayamazlar.

   Yapılan araştırmalar, kalp hastalarında kullanılan Dijitaller ve kalp yetersizliği tedavisi için verilen idrar söktürücülerin de mineral dengesinde anormalliklere yol açabildiğini ortaya koymuştur.” dedi.

 Genetik Faktörler

   Genetik faktörler, sadece doğum öncesi süreci olmadığını da dile getiren Doç.Dr. meki Bilici; “Aynı zamanda doğum sonrası süreci de etkilerler. Genetik faktörler büyümenin yanı sıra gelişmeyi de olumsuz yönde etkilemektedir. Annenin vücut ağırlığının düşük olması da çocuğun vücut ağırlığını olumsuz yönde etkilemektedir.

   Kalp Hastalıklı çocukların % 20’sine kalp dışı organ patolojileri de eşlik eder. Bu patolojiler organlarda fonksiyon bozukluğuna yol açarak Büyüme Geriliğinin ortaya çıkmasına neden olabilmektedirler.” Şeklinde açıkaldı.

Doğumsal Kalp Hastalığı Türünün Büyümeye Etkisi

  Dr. Bilici konuşmasını şöyle sürdürdü; “ Kalp hastaları ile ilgili yapılan çalışmalarda morarmayla seyreden hastaların, boy uzamasından daha fazla etkilendiğinin ortaya koymuştur. Bununla beraber morarması olmayan hastalar ve darlıklı hastalarda da boy ve vücut ağırlıklarının da etkilendiğini ortaya koymuştur.”

Boy Kısalığı olan Hangi Çocuklara Kalp Muyanesi Yapılması Gerekir?

   Doç. Dr. Meki Bilici, kalbinde üfürüm duyulan, tekrarlayan akciğer enfeksiyonları olan, çabuk yorulan, egzersizle ilişkili göğüs ağrısı çabuk yorulma veya bayılma, dilinde dudağında morarma olan çocukların Çocuk Kardiyolojisi uzmanlarınca muayene edilmesi gerektiğini belirtti.

Kalp Hastalarının Boyunun kısa Kalmaması için Neler Yapılmalı.?

 Dr. Bilici bunu da şöyle açıkladı:”  Büyüm ve Gelişme Geriliği ile ilişkili risk faktörlerinin erkenden saptanması ve erken müdahale edilmesi yaşam kalitesi ve çocuğun, erişkin çağdaki optimal kapasiteye ulaşmasını sağlamak için en önemli kilometre taşıdır. 

     Büyüme geriliği saptanan çocuklarda saptanan nedenin tedavisi esastır. Altta yatan kalp hastalığının tedavi edilmesi esas hedeftir. Bununla beraber en iyi cerrahi girişim zamanına kadar hastaların yan etki potansiyeli olan ilaçların gereksiz kullanımından sakınılması, diyetlerinin düzenlenmesi, multivitamin desteğinin sağlanması ve yakın klinik değerlendirme tedavinin başarısını arttıracaktır. Kardiyak sorunun giderilmesinden sonra yaşıtların büyümesinin yakalanması bazen aylar içinde olurken bazen de 1-2 yıl veya daha fazla zaman alabilmektedir.”
ETİKETLER

Kocaeli çocuk kardiyoloji, doğumsal kalp hastalıkları, doğumsal kalp hastalığı, kalp deliği, asd, atriyal septal defekt, izmit çocuk kardiyoloji, pediatrik kardiyoloji, pediatrik kardiyolog, kocalei pediatrik kardiyolog, kocaeli pediayatrik kardiyoloji, kocaeli pediayatrik kardiyolog, pediyatrik kardiyolog, çarpıntı, svt, supraventriküler taşikardi, supra ventriküler taşikardi, ventriküler taşikardi, atriyal fibrilasyon, ventriküler fibrilasyon, anjiyo ile kalp deliği kapatma, anjiyo ile pda kapatma, anjiyo ile asd kapatma, aanjiyo ile kalp deliği kapatılması, Holter EKG, çocuk kalp anjiyosu, çocuk eko, aort koarktasyonu, aort koarktasyonuna balon, aort koarktasyonuna stent, Aort koarktasyonu, coarctation of the aorta, aortic coarctation, stent, stent tedavisi, şah damarı, balon tedavisi, balon aortik anjiyoplasti, balon aortic angioplasty, meki bilici, Doç. Dr. Meki Bilici,  çocuk anjiyografi, çocuk kalp anjiyosu, çocuk eko, çocuk anjiyografi, çocuk kalp anjiyosu,çocuk eko, çocuk kardiyoloji, çocuk kardiyologları, çocuk kardiyoloji doktorları, Bayılma, senkop, Refleks bayılma, Pozisyosel-Ortostatik senkop, Çocuklarda göğüs ağrısı, çocuk kardiyolojisi uzman, kalp ağrısı, nefes darlığı, terleme, fenalık hissi, çarpıntı, VSD nedir, ventriküler septal defekt nedir, müsküler vsd nedir, müsküler ventriküler septal defekt nedir, VSD nin tedavisi, vsd ne zaman kapanır, vsd anjiyos ile kapatılır mı, vsd tedavisi, treatment of vsdi treatment of ventricular septal defect, çocuk anjiyografi, çocuk kalp anjiyosu,çocuk eko, çocuk kardiyoloji, çocuk kardiyologları, çocuk kardiyoloji doktorları, Bebek anneyi emerken çabuk yorulma, Morarma, Aşırı terleme, 
Nefes darlığı varsa, sık akciğer enfeksiyonu geçirime, Bayılma, büyüme ve gelişme geriliği, Çocuk doktoru muayene esnasında üfürüm, Çarpıntı, kalp pili nasıl çalışır, kimlere kalp pili takılır, kalp pilinin riskleri kalp pilinin yararları, kalp pili olan çocuğun dikkat etmesi gerekenler, akut romatizmal ateş nedir, ara, kalp romatizması, anjiyo, anjiyografi, çocuk anjiyo, çocuk anjiyografi, Mitral kapak prolapsusu, Mitral valv prolapsusu, mvp, antibiyotik proflkasisi, Mitral kapak prolapsusun un tedavisi, Mitral valve prolapse, syptom of Mitral valve prolapse, treatment of Mitral valve prolapse, Mitral kapak prolapsusu, PFO, Patent foramen Ovale, anjiyo ile PFO kapatılması, transcatheter patent foramen ovale closure, PFO belirtileri, PFO tedavisi, PFO ameliyatı, anjiyo ile PDA kapatılması, transcatheter PDA closure, Patent Ductus Arteriosus, Patent Duktus Arteriyozus nedir, Patent Duktus Arteriyozus belirtileri, Patent Duktus Arteriyozus tedavisi, Patent Duktus Arteriyozus ameliyatı, pfo, patent foramen ovale, pfonun tedavisi, treatment of patent foramen ovale, Gebze, çocuk kardiyoloji, Çayırova çocuk kardiyoloji, Karamürsel çocuk kardiyoloji, Başiskele çocuk kardiyoloji, Baş iskele çocuk kardiyoloji, derince çocuk kardiyoloji, darıca çocuk kardiyoloji, gölcük çocuk kardiyoloji, karamürsel çocuk kardiyoloji, izmit vkartepe çocuk kardiyoloji, kandıra çocuk kardiyoloji, dilovası çocuk kardiyoloji, dil ovası çocuk kardiyoloji, bilecik çocuk kardiyoloji, sakarya çocuk kardiyoloji, ereğli çocuk kardiyoloji, akçakoca çocuk kardiyoloji, balıkesir çocuk kardiyoloji, bursa çocuk kardiyoloji, bolu çocuk kardiyoloji, düzce çocuk kardiyoloji, zonguldak çocuk kardiyoloji, kastamonu çocuk kardiyoloji, bartın çocuk kardiyoloji, karabük çocuk kardiyoloji, sinop çocuk kardiyoloji,  yalova çocuk kardiyoloji, Fallot Tetralojisi, Fallot Tetralojisi ameliyatı, Tetralogy of Fallot, fallot tetralojisi ameliyatı, fallot tetralojisi tedavisi,  fallot tetralojisi nedenleri, fallot tetralojisi belirtileri, fallot tetralojisi komponentleri, Holter elektrokardiyografi, holter ekg, holter electrocardiography, holter ecg, holter ekg, ıcd, implante edilebilen kardiyoverter defibrilatör, aysidi, meki bilici, diyarbakır aysidi, diyarbakır icd, implantable cardioverter defibrillator, www.mekibilici.com, meki bilici, doç.dr. meki bilici

Saat
Hayata Dair
Analitik
Pediatrik Testler
Web of Science'de Atıf/Citation Sorgulama
PUADER Pediatri Derneği
Kanıt Düzeyi A B C Ne Demektir?
Çocuklarda Renal Replasman Tedavileri
Bilici Kitapları
Google AdWords Nedir? Nasıl kullanılır?
Randevu Almak için
Pediatri Çekirdek Eğitim Programı
Pediatrik Kardiyoloji Çekirdek Eğitim Programı
Akademik Teşvik Başvurusu Nasıl Yapılır?
Lezzet Tarifleri
Bismil Çakallı Köyü