Kalp Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Google
Google

Takvim
Site Haritası
YÖK AKADEMİK TEŞVİK ÖDENEĞİ YÖNETMELİĞİNİ YAYINLADI
Bilimsel Araştırma Yöntemleri
Pediatrik Kardiyoloji Çekirdek Eğitim Programı
Kardiyoloji Dergi Listesi
Gıdaların Kalori Değerleri
Youtube Kanalımız
Obezite ve Kalp Hastalıkları
İstanbul’da Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Olan Hastaneler

Hipoplastik Sol Kalp Sendromu

Hipoplastik Sol Kalp Sendromu

Hipoplastik sol kalp sendromu (HLHS), mitral kapak, sol karıncık, aort kapağı veya aorta damarının, çeşitli derecelerdeki gelişememe kusurdur. Şah damarından vücuda kan pompalanamaz. Doğumdan hemen sonra Aorta vücuda kan pompalayamadığı için Akciğer atardamarı ile Şah damarı (Aorta) arasındaki duktus (PDA) adını verdiğimiz bir köprü damar sayesinde hastalar yaşama tutunurlar.

Doğumdan sonraki ilk saatlerde duktus damarı açık olduğu için bebekler normal görülebilir. Ancak satler veya günler içerisinde duktus damarı kapanır ve bebek hayatını kaybetme riski ile karşı karşıya kalır.  Bu nedenle öncelikle hastalığın teşhisinin doğumdan önceFetal ekokardiyografi ile konulması son derece önemlidir. Doğumun yenidoğan, Çocuk kardiyolojisi ve çocuk kardiyovasküler cerarhi uzmanınınbulunduğu bir merkezde yapılması çok önemlidir. Cerrahi girişim yapılana kadar hastaya Prostaglandin adı verilen bir ilaç sayeseinde PDA köprü damarının açık kalması sağlanarak hastaya zaman kazandırılır. 


Resim 1. Hipoplastik sol kalp sendromunda kalbin temiz kanının toplandığı ve vücuda pompalanadığı sol tarafın küçük kaldığı görünmektedir. 


Hipoplastik Sol Kalp Sendromu seyrek görülen bir hastalık olmasına karşın yenidoğan dönemindeki kalp kökenli ölümlerin en önemli nedenidir.


Hastalığın başlangıç tedavisi ya anjiyo ile yada ameliyatla yapılırken, her iki tedavinin de son aşamasında hastaların ameliyat edilmeleri gerekir. 

Hipoplastik Sol Kalp Sendromlu hastalarının kalbi, son tedavi aşamasından (Foontan ameliyatı) sonra bile normal bir dolaşım sağlayacak hale gelmez. Ancak kirli ve temiz kanın ayrılması ile, morarma şikayeti geçer. Normale yakın bir büyüme ve gelişim göstermeleri mümkün olur.

Bu ameliyatların sonrasında ileri yaşlara kadar sorunsuz yaşam artık mümkündür. Ülkemizde bu anjio ve ameliyatlar son on yılda çok öenmli gelişmeler göstermiştir. Resim 2: Son aşama ameliyat olan Fontan operasyonu ile hastalığın tedavisis tamamlanır.

ETİKETLER

Kocaeli çocuk kardiyoloji, doğumsal kalp hastalıkları, doğumsal kalp hastalığı, kalp deliği, asd, atriyal septal defekt, izmit çocuk kardiyoloji, pediatrik kardiyoloji, pediatrik kardiyolog, kocalei pediatrik kardiyolog, kocaeli pediayatrik kardiyoloji, kocaeli pediayatrik kardiyolog, pediyatrik kardiyolog, çarpıntı, svt, supraventriküler taşikardi, supra ventriküler taşikardi, ventriküler taşikardi, atriyal fibrilasyon, ventriküler fibrilasyon, anjiyo ile kalp deliği kapatma, anjiyo ile pda kapatma, anjiyo ile asd kapatma, aanjiyo ile kalp deliği kapatılması, Holter EKG, çocuk kalp anjiyosu, çocuk eko, aort koarktasyonu, aort koarktasyonuna balon, aort koarktasyonuna stent, Aort koarktasyonu, coarctation of the aorta, aortic coarctation, stent, stent tedavisi, şah damarı, balon tedavisi, balon aortik anjiyoplasti, balon aortic angioplasty, meki bilici, Doç. Dr. Meki Bilici,  çocuk anjiyografi, çocuk kalp anjiyosu, çocuk eko, çocuk anjiyografi, çocuk kalp anjiyosu,çocuk eko, çocuk kardiyoloji, çocuk kardiyologları, çocuk kardiyoloji doktorları, Bayılma, senkop, Refleks bayılma, Pozisyosel-Ortostatik senkop, Çocuklarda göğüs ağrısı, çocuk kardiyolojisi uzman, kalp ağrısı, nefes darlığı, terleme, fenalık hissi, çarpıntı, VSD nedir, ventriküler septal defekt nedir, müsküler vsd nedir, müsküler ventriküler septal defekt nedir, VSD nin tedavisi, Hipoplastik Sol Kalp Sendromu, hiprid girişim, fontan, fontan ameliyatı, fontan operasyonu, vsd ne zaman kapanır, vsd anjiyos ile kapatılır mı, vsd tedavisi, treatment of vsdi treatment of ventricular septal defect, çocuk anjiyografi, çocuk kalp anjiyosu,çocuk eko, çocuk kardiyoloji, çocuk kardiyologları, çocuk kardiyoloji doktorları, Bebek anneyi emerken çabuk yorulma, Morarma, Aşırı terleme, 
Nefes darlığı varsa, sık akciğer enfeksiyonu geçirime, Bayılma, büyüme ve gelişme geriliği, Çocuk doktoru muayene esnasında üfürüm, Çarpıntı, kalp pili nasıl çalışır, kimlere kalp pili takılır, kalp pilinin riskleri kalp pilinin yararları, kalp pili olan çocuğun dikkat etmesi gerekenler, akut romatizmal ateş nedir, ara, kalp romatizması, anjiyo, anjiyografi, çocuk anjiyo, çocuk anjiyografi, Mitral kapak prolapsusu, Mitral valv prolapsusu, mvp, antibiyotik proflkasisi, Mitral kapak prolapsusun un tedavisi, Mitral valve prolapse, syptom of Mitral valve prolapse, treatment of Mitral valve prolapse, Mitral kapak prolapsusu, PFO, Patent foramen Ovale, anjiyo ile PFO kapatılması, transcatheter patent foramen ovale closure, PFO belirtileri, PFO tedavisi, PFO ameliyatı, anjiyo ile PDA kapatılması, transcatheter PDA closure, Patent Ductus Arteriosus, Patent Duktus Arteriyozus nedir, Patent Duktus Arteriyozus belirtileri, Patent Duktus Arteriyozus tedavisi, Patent Duktus Arteriyozus ameliyatı, pfo, patent foramen ovale, pfonun tedavisi, treatment of patent foramen ovale, Gebze, çocuk kardiyoloji, Çayırova çocuk kardiyoloji, Karamürsel çocuk kardiyoloji, Başiskele çocuk kardiyoloji, Baş iskele çocuk kardiyoloji, derince çocuk kardiyoloji, darıca çocuk kardiyoloji, gölcük çocuk kardiyoloji, karamürsel çocuk kardiyoloji, izmit vkartepe çocuk kardiyoloji, kandıra çocuk kardiyoloji, dilovası çocuk kardiyoloji, dil ovası çocuk kardiyoloji, bilecik çocuk kardiyoloji, sakarya çocuk kardiyoloji, ereğli çocuk kardiyoloji, akçakoca çocuk kardiyoloji, balıkesir çocuk kardiyoloji, bursa çocuk kardiyoloji, bolu çocuk kardiyoloji, düzce çocuk kardiyoloji, zonguldak çocuk kardiyoloji, kastamonu çocuk kardiyoloji, bartın çocuk kardiyoloji, karabük çocuk kardiyoloji, sinop çocuk kardiyoloji,  yalova çocuk kardiyoloji

Saat
Hayata Dair
Pediatrik Testler
Web of Science'de Atıf/Citation Sorgulama
PUADER Pediatri Derneği
Kanıt Düzeyi A B C Ne Demektir?
Çocuklarda Renal Replasman Tedavileri
Bilici Kitapları
Google AdWords Nedir? Nasıl kullanılır?
Randevu Almak için
Pediatri Çekirdek Eğitim Programı
Pediatrik Kardiyoloji Çekirdek Eğitim Programı
Yararlı Linkler
Akademik Teşvik Başvurusu Nasıl Yapılır?
Lezzet Tarifleri
Bismil Çakallı Köyü