Kalp Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Google
Google

Takvim
Site Haritası
YÖK AKADEMİK TEŞVİK ÖDENEĞİ YÖNETMELİĞİNİ YAYINLADI
Bilimsel Araştırma Yöntemleri
Pediatrik Kardiyoloji Çekirdek Eğitim Programı
Kardiyoloji Dergi Listesi
Gıdaların Kalori Değerleri
Youtube Kanalımız
Obezite ve Kalp Hastalıkları
İstanbul’da Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Olan Hastaneler

Aort Stenozu (Aort Darlığı) Nedir ?

Aort Stenozu (Aort Darlığı) Nedir ?

 

Aort kapağı, sol karıncıktan kanı vücuda götüren damardır. Aort (şah damarı) kanı vücuda pompaladıktan sonra aort kapağı kapanarak kanın sol karıncığa dönmesine engel olur. Aort kapağının doğuştan veya romatizma gibi iltihabi hastalıklarında kapakçıklar büzüştükleri zaman veya kapakçıklar birbirlerine yapıştıkları zaman kapak yeterince açılmadığı zaman darlık, kapakçık yeterince kapanmadığı zaman ise kapak yetersizliği ortaya çıkar(Resim). Aort darlığı bazen de kapağın altındaki dokulardan bazen de aort damarının üst kısmındaki darlıktan kaynaklanır.

 

Aort Stenozu’nun  Bulguları Nelerdir?

 

Aort darlığı bazen hafif, bazen orta bazen de ciddi düzeyde olabilir. Hastaların şikayetleri de bu darlığın ve eşlik ediyorsa yetersizliğin ciddiyetine göre değişir. Genel olarak kapakta hafif darlık olduğu zaman şikayet beklenmez. Darlık orta veya ciddi düzeyde olduğu zaman hastada efor kapasitesinde azalma, eforla göğüs ağrısı, bazen bayılma çok ciddi olduğu zaman efor sırasında ölüm bile görülebilir.

 

   Aort Stenozu’nun  Tanısı Nasıl Koyulur?

 

Aort Stenozu olan çocukların fizik muayeneleri esnasında aort odağında üfürüm duyulması ile şüphelenilir. Hastanın efor kapasitesinde azalma, göğüs ağrısı, eforla bayılma gibi yakınmaları varsa hastaya ekg (kalp şeriti) çekilir. Ekg’de sol ventrikülde kalınlaşma ve sol ventrikülün eforda zorlandığını gösteren ST-T dalga değişiklikleri görülebilir. Ekokardiyografik incelemede hastanın darlığının yeri, şiddeti, kalp kasında kalınlaşma olup olmadığına bakılır.

 

Aort Stenozu’nun  Tedavisi Nasıldır?

 

Aort darlığı ciddi düzeyde ve darlık kapak düzeyinde ise anjiyografik olarak kapağa balonla genişletme işlemi uygulanır. Ancak Aort Darlığı kapağın altında veya üstünde ise ve müdahale gerektiriyorsa hastaya cerrahi girişim uygulanır.

Dicle Üniversitesi Kalp hastanesinde Aort Darlığı olan hastalara anjiyografik olarak balonla genişletme işlemi başarıyla uygulanmaktadır.
ETİKETLER

Kocaeli çocuk kardiyoloji, doğumsal kalp hastalıkları, doğumsal kalp hastalığı, kalp deliği, asd, atriyal septal defekt, izmit çocuk kardiyoloji, pediatrik kardiyoloji, pediatrik kardiyolog, kocalei pediatrik kardiyolog, kocaeli pediayatrik kardiyoloji, kocaeli pediayatrik kardiyolog, pediyatrik kardiyolog, çarpıntı, svt, supraventriküler taşikardi, supra ventriküler taşikardi, ventriküler taşikardi, atriyal fibrilasyon, ventriküler fibrilasyon, anjiyo ile kalp deliği kapatma, anjiyo ile pda kapatma, anjiyo ile asd kapatma, aanjiyo ile kalp deliği kapatılması, Holter EKG, çocuk kalp anjiyosu, çocuk eko, aort koarktasyonu, aort koarktasyonuna balon, aort koarktasyonuna stent, Aort koarktasyonu, coarctation of the aorta, aortic coarctation, stent, stent tedavisi, şah damarı, balon tedavisi, balon aortik anjiyoplasti, balon aortic angioplasty, meki bilici, Doç. Dr. Meki Bilici,  çocuk anjiyografi, çocuk kalp anjiyosu, çocuk eko, çocuk anjiyografi, çocuk kalp anjiyosu,çocuk eko, çocuk kardiyoloji, çocuk kardiyologları, çocuk kardiyoloji doktorları, Bayılma, senkop, Refleks bayılma, Pozisyosel-Ortostatik senkop, Çocuklarda göğüs ağrısı, çocuk kardiyolojisi uzman, kalp ağrısı, nefes darlığı, terleme, fenalık hissi, çarpıntı, VSD nedir, ventriküler septal defekt nedir, müsküler vsd nedir, müsküler ventriküler septal defekt nedir, VSD nin tedavisi, vsd ne zaman kapanır, vsd anjiyos ile kapatılır mı, vsd tedavisi, treatment of vsdi treatment of ventricular septal defect, çocuk anjiyografi, çocuk kalp anjiyosu,çocuk eko, çocuk kardiyoloji, çocuk kardiyologları, çocuk kardiyoloji doktorları, Bebek anneyi emerken çabuk yorulma, Morarma, Aşırı terleme, 
Nefes darlığı varsa, sık akciğer enfeksiyonu geçirime, Bayılma, büyüme ve gelişme geriliği, Çocuk doktoru muayene esnasında üfürüm, Çarpıntı, kalp pili nasıl çalışır, kimlere kalp pili takılır, kalp pilinin riskleri kalp pilinin yararları, kalp pili olan çocuğun dikkat etmesi gerekenler, akut romatizmal ateş nedir, ara, kalp romatizması, anjiyo, anjiyografi, çocuk anjiyo, çocuk anjiyografi, Mitral kapak prolapsusu, Mitral valv prolapsusu, mvp, antibiyotik proflkasisi, Mitral kapak prolapsusun un tedavisi, Mitral valve prolapse, syptom of Mitral valve prolapse, treatment of Mitral valve prolapse, Mitral kapak prolapsusu, PFO, Patent foramen Ovale, anjiyo ile PFO kapatılması, transcatheter patent foramen ovale closure, PFO belirtileri, PFO tedavisi, PFO ameliyatı, anjiyo ile PDA kapatılması, transcatheter PDA closure, Patent Ductus Arteriosus, Patent Duktus Arteriyozus nedir, Patent Duktus Arteriyozus belirtileri, Patent Duktus Arteriyozus tedavisi, Patent Duktus Arteriyozus ameliyatı, pfo, patent foramen ovale, pfonun tedavisi, treatment of patent foramen ovale, Gebze, çocuk kardiyoloji, Çayırova çocuk kardiyoloji, Karamürsel çocuk kardiyoloji, Başiskele çocuk kardiyoloji, Baş iskele çocuk kardiyoloji, derince çocuk kardiyoloji, darıca çocuk kardiyoloji, gölcük çocuk kardiyoloji, karamürsel çocuk kardiyoloji, izmit vkartepe çocuk kardiyoloji, kandıra çocuk kardiyoloji, dilovası çocuk kardiyoloji, dil ovası çocuk kardiyoloji, bilecik çocuk kardiyoloji, sakarya çocuk kardiyoloji, ereğli çocuk kardiyoloji, akçakoca çocuk kardiyoloji, balıkesir çocuk kardiyoloji, bursa çocuk kardiyoloji, bolu çocuk kardiyoloji, düzce çocuk kardiyoloji, zonguldak çocuk kardiyoloji, kastamonu çocuk kardiyoloji, bartın çocuk kardiyoloji, karabük çocuk kardiyoloji, sinop çocuk kardiyoloji,  yalova çocuk kardiyoloji

 

Saat
Hayata Dair
Pediatrik Testler
Web of Science'de Atıf/Citation Sorgulama
PUADER Pediatri Derneği
Kanıt Düzeyi A B C Ne Demektir?
Çocuklarda Renal Replasman Tedavileri
Bilici Kitapları
Google AdWords Nedir? Nasıl kullanılır?
Randevu Almak için
Pediatri Çekirdek Eğitim Programı
Pediatrik Kardiyoloji Çekirdek Eğitim Programı
Yararlı Linkler
Akademik Teşvik Başvurusu Nasıl Yapılır?
Lezzet Tarifleri
Bismil Çakallı Köyü