Kalp Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Google
Google

Takvim
Site Haritası
YÖK AKADEMİK TEŞVİK ÖDENEĞİ YÖNETMELİĞİNİ YAYINLADI
Bilimsel Araştırma Yöntemleri
Pediatrik Kardiyoloji Çekirdek Eğitim Programı
Kardiyoloji Dergi Listesi
Gıdaların Kalori Değerleri
Youtube Kanalımız
Obezite ve Kalp Hastalıkları
İstanbul’da Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Olan Hastaneler

Ventriküler Ekstra Sistol (Ventriküler erken vurular VES) Nedir?

Ventriküler Ekstra Sistol (Ventriküler erken vurular VES) Nedir?

Ventriküler Ekstra Sistol (Ventriküler erken vurular VES), kalbin karıncıklarından normal karıncak çalışmasından ayrı, erken ve anormal olarak  uyarı çıkmasıdır.  Normal çocukların kalbinde de 24 saat içinde yaklaşık 1000 tane Ventriküler Ekstra Sistol görülebilir. Bu rakam yendioğanlarda daha da sıktır.

VES’ler sıklıkla normal kalpli çocuklarda görülmesine karşın kalp ameliyatı geçiren çocuklarda daha da sıktır. Kalpte iltihapa yol açan kalp romatizması, Miyokardit gibi durumlarda daha sıktır.

Ventriküler Ekstra Sistol (Ventriküler erken vurular VES)'in Bulguları Nelerdir?

Ventriküler Ekstra Sistollu hastaların genelinde şikayet yoktur. Ancak bazı hastalara kalplerinde tekleme olduğunu söylerler. Bazı hastalar ise çarpıntı, boyun veya göğüs ağrısından yakınabilirler. Eğer VES’ler sık oluyorsa hastada bayılma görülebilir.

Ventriküler Ekstra Sistol  Tanısı Nasıl Koyulur?

Tanıda elektrokardiyografi (kalp şeriti) çok önemlidir.kaydı esnasında zamanından önce gelen, geniş QRS dalgalarıdır. Bu dalgalardan önce atriyumdan uyarı çıktığını gösteren P dalgaları yoktur. Geniş QRS’lerden sonra gelen T dalgaları da normalden farklıdır.  VES’li hastalara 24 saat boyunca hastanın kalp ritmini kaydeden Holter ekg cihazı takılarak VES’lerin sıklığı, çarpıntıya yol açıp açmadıkları, kalp hızının yüksek olduğu zaman dilimlerinde azalıp azalmadıkları araştırılır.

Ekokardiyografi: Altta bulunan kalp hastalığının saptanmasında ve VES'lere bağlı olarak hastada kalp kasının fonksiyon bozukluğunun araştırılmasında yararlıdır.

Egzersiz stres testi: VES'li olan hastalarda, erken vurular egzersizle azalıyorsa hasta için iyi bir haber olduğu kabul edilir. Ritm bozukluğu eforla artıyorsa ileri inceleme ve ilaç tedavisi gereklidirç

Laboratuvar incelemeleri: Serum kalsiyum, potasyum, mağnezyum gibi elektrolitleri, digoksin ve teofilin gibi ritim problemei yaratbilecek ilaçlar sorgulanmalı, gerekirse ilaç ilaç seviyeleri bakılmalıdır.

Elektrofizyolojik Çalışma: VES’le beraber çarpıntı ve bayılma gibi şikayetlerin varlığında gereklidir.

Ekokardiyografisi normal olan, eforla azalan hastalara ilaç vermeye gerek yoktur. Bu hastaların düzenli aralıklarla kontrolü yapılmalıdır.
ETİKETLER

Kocaeli çocuk kardiyoloji, doğumsal kalp hastalıkları, doğumsal kalp hastalığı, kalp deliği, asd, atriyal septal defekt, izmit çocuk kardiyoloji, pediatrik kardiyoloji, pediatrik kardiyolog, kocalei pediatrik kardiyolog, kocaeli pediayatrik kardiyoloji, kocaeli pediayatrik kardiyolog, pediyatrik kardiyolog, çarpıntı, svt, supraventriküler taşikardi, supra ventriküler taşikardi, ventriküler taşikardi, atriyal fibrilasyon, ventriküler fibrilasyon, anjiyo ile kalp deliği kapatma, anjiyo ile pda kapatma, anjiyo ile asd kapatma, aanjiyo ile kalp deliği kapatılması, Holter EKG, çocuk kalp anjiyosu, çocuk eko, aort koarktasyonu, aort koarktasyonuna balon, aort koarktasyonuna stent, Aort koarktasyonu, coarctation of the aorta, aortic coarctation, stent, stent tedavisi, şah damarı, balon tedavisi, balon aortik anjiyoplasti, balon aortic angioplasty, meki bilici, Doç. Dr. Meki Bilici,  çocuk anjiyografi, çocuk kalp anjiyosu, çocuk eko, çocuk anjiyografi, çocuk kalp anjiyosu,çocuk eko, çocuk kardiyoloji, çocuk kardiyologları, çocuk kardiyoloji doktorları, Bayılma, senkop, Refleks bayılma, Pozisyosel-Ortostatik senkop, Çocuklarda göğüs ağrısı, çocuk kardiyolojisi uzman, kalp ağrısı, nefes darlığı, terleme, fenalık hissi, çarpıntı, VSD nedir, ventriküler septal defekt nedir, müsküler vsd nedir, müsküler ventriküler septal defekt nedir, VSD nin tedavisi, vsd ne zaman kapanır, vsd anjiyos ile kapatılır mı, vsd tedavisi, treatment of vsdi treatment of ventricular septal defect, çocuk anjiyografi, çocuk kalp anjiyosu,çocuk eko, çocuk kardiyoloji, çocuk kardiyologları, çocuk kardiyoloji doktorları, Bebek anneyi emerken çabuk yorulma, Morarma, Aşırı terleme, 
Nefes darlığı varsa, sık akciğer enfeksiyonu geçirime, Bayılma, büyüme ve gelişme geriliği, Çocuk doktoru muayene esnasında üfürüm, Çarpıntı, kalp pili nasıl çalışır, kimlere kalp pili takılır, kalp pilinin riskleri kalp pilinin yararları, kalp pili olan çocuğun dikkat etmesi gerekenler, akut romatizmal ateş nedir, ara, kalp romatizması, anjiyo, anjiyografi, çocuk anjiyo, çocuk anjiyografi, Mitral kapak prolapsusu, Mitral valv prolapsusu, mvp, antibiyotik proflkasisi, Mitral kapak prolapsusun un tedavisi, Mitral valve prolapse, syptom of Mitral valve prolapse, treatment of Mitral valve prolapse, Mitral kapak prolapsusu, PFO, Patent foramen Ovale, anjiyo ile PFO kapatılması, transcatheter patent foramen ovale closure, PFO belirtileri, PFO tedavisi, PFO ameliyatı, anjiyo ile PDA kapatılması, transcatheter PDA closure, Patent Ductus Arteriosus, Patent Duktus Arteriyozus nedir, Patent Duktus Arteriyozus belirtileri, Patent Duktus Arteriyozus tedavisi, Patent Duktus Arteriyozus ameliyatı, pfo, patent foramen ovale, pfonun tedavisi, treatment of patent foramen ovale, Gebze, çocuk kardiyoloji, Çayırova çocuk kardiyoloji, Karamürsel çocuk kardiyoloji, Başiskele çocuk kardiyoloji, Baş iskele çocuk kardiyoloji, derince çocuk kardiyoloji, darıca çocuk kardiyoloji, gölcük çocuk kardiyoloji, karamürsel çocuk kardiyoloji, izmit vkartepe çocuk kardiyoloji, kandıra çocuk kardiyoloji, dilovası çocuk kardiyoloji, dil ovası çocuk kardiyoloji, bilecik çocuk kardiyoloji, sakarya çocuk kardiyoloji, ereğli çocuk kardiyoloji, akçakoca çocuk kardiyoloji, balıkesir çocuk kardiyoloji, bursa çocuk kardiyoloji, bolu çocuk kardiyoloji, düzce çocuk kardiyoloji, zonguldak çocuk kardiyoloji, kastamonu çocuk kardiyoloji, bartın çocuk kardiyoloji, karabük çocuk kardiyoloji, sinop çocuk kardiyoloji,  yalova çocuk kardiyoloji, Fallot Tetralojisi, Fallot Tetralojisi ameliyatı, Tetralogy of Fallot, fallot tetralojisi ameliyatı, fallot tetralojisi tedavisi,  fallot tetralojisi nedenleri, fallot tetralojisi belirtileri, fallot tetralojisi komponentleri, Holter elektrokardiyografi, holter ekg, holter electrocardiography, holter ecg, holter ekg, ıcd, implante edilebilen kardiyoverter defibrilatör, aysidi, meki bilici, diyarbakır aysidi, diyarbakır icd, implantable cardioverter defibrillator, www.mekibilici.com, meki bilici, doç.dr. meki bilici, masum üfürüm ne kadar masum, masum üfürümün tedavisi, masum üfürüm ne zaman geçer, medical park, perikardiyosentez nasıl yapılır, perikardiyosentezin riskleri, hipotansiyon nedir, hipotansiyon nedenleri, hipotansiyonun tedavisi, treatment of hypotension, uzun QT sendromu, Jervell-Lange-Nielsen, Long QT Syndrome, uzun QT sendromu, ani ölüm, ani kardiyak ölüm, Romano Ward Sendromu, Romano Ward Syndrome, Meki Bilici, doç. Dr. Meki bilici, 

 

Etiket
Ventriküler ekstra sistol, Ventriküler erken vuru, VES, VEV, ventriküler taşikardi, çarpıntı, ventricular extra systole, ventricular tachycardia, ventricular extrasystole, meki bilici, doç. dr. meki bilici

Saat
Hayata Dair
Pediatrik Testler
Web of Science'de Atıf/Citation Sorgulama
PUADER Pediatri Derneği
Kanıt Düzeyi A B C Ne Demektir?
Çocuklarda Renal Replasman Tedavileri
Bilici Kitapları
Google AdWords Nedir? Nasıl kullanılır?
Randevu Almak için
Pediatri Çekirdek Eğitim Programı
Pediatrik Kardiyoloji Çekirdek Eğitim Programı
Yararlı Linkler
Akademik Teşvik Başvurusu Nasıl Yapılır?
Lezzet Tarifleri
Bismil Çakallı Köyü