Kalp Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Google
Google

Takvim
Site Haritası
YÖK AKADEMİK TEŞVİK ÖDENEĞİ YÖNETMELİĞİNİ YAYINLADI
Bilimsel Araştırma Yöntemleri
Pediatrik Kardiyoloji Çekirdek Eğitim Programı
Kardiyoloji Dergi Listesi
Gıdaların Kalori Değerleri
Youtube Kanalımız
Obezite ve Kalp Hastalıkları
İstanbul’da Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Olan Hastaneler

Digoksin Nedir? Nasıl Kullanılır?

Digoksin Nedir? Nasıl Kullanılır?

 

Digoksin kalp hastalıklarında kullanılan en eski ilaçlarından birisidir. Özellikle kalp yetersizliğinin ve ritim problemlerinin tedavisinde kullanılır.Digoksin grubu ilaçların etkili oldukları doz ile vücuda zarar verdikleri doz arasındaki fark az olduğu için herhangi bir yanlış doz kullanımı hastalarda ciddi ritim problemlerine yol açabilmektedir. Bu nedenle

Önceki yıllara oranla kalp yetersizliğinin tedavisindeki önceliğini kaybetmiştir.

 

Digoksin hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır ?

 

Kalp kasının kasılma yeteneğinin azalmış olduğu Dilat kardiyomiyopati,  kalp yetersizliği, ve bazı ritim problemlerinin tedavisinde kullanılır. Kalbin kasılma gücünü artırır ve kalp yetersizliğine ait şikayet ve belirtileri azaltır.

 

Digoksin Kullanan hastalar nelere Dikkat Etmeli ?

Digoksin böbreklerden atılan bir ilaçtır. bu nedenle böbrek hastalığı olanlarda kandaki digoksin düzeyi yükselip zararlı düzeylere ulaşabilir. Digoksin kullanan hastalarda belirli aralıklarla kandaki digoksin düzeyine bakılarak doz ayarı yapılmalıdır.

Böbrek yetmezliği bulunanlar, Coumadin, İsoptin, Cordaron veya beta bloker grubu ilaçlar kullanların digoksin kullanımında daha dikkatli olmaları ve daha sık control edilmeleri gerekir.

 

Digoksinin yan etkileri:

 

Çoğunlukla görülen belirtiler bulantı, kusma, görme bozuklukları (sarı renkte, parlak sarı ışıklar görme vb) ortaya çıkar. Digoksinin en önemli yan etkisi kalp ritmi üzerine olan etkileridir. Digoksin fazlalığı kalp hızında yavaşlamaya, duraklamalara (kalp bloğu) neden olabilir. Bazen tam tersine hızlı başka ritim bozukluklarına yol açar. Kalpteki bu yan etkileri yaşamsal olabileceği için bu hastaların hastanede yatırılarak tedavisi ve geçici kalp pili takılması gerekir.

 

Başka bazı ilaçlar da digoksinin barsaklardan emilimini veya böbrekten atılımını etkilediği için digoksin tedavisi alan hastaların başka ilaç kullanmaları söz konusu olduğunda doktorlarına danışmaları gerekir.

 
Uyarı: ilaçlarınızı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Her ilaç, yanlış dozda alındığı zaman bir zehirdir. Lütfen doktorunuza danışmadan bu ilaçları kullanmayın. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Saat
Hayata Dair
Pediatrik Testler
Web of Science'de Atıf/Citation Sorgulama
PUADER Pediatri Derneği
Kanıt Düzeyi A B C Ne Demektir?
Çocuklarda Renal Replasman Tedavileri
Bilici Kitapları
Google AdWords Nedir? Nasıl kullanılır?
Randevu Almak için
Pediatri Çekirdek Eğitim Programı
Pediatrik Kardiyoloji Çekirdek Eğitim Programı
Yararlı Linkler
Akademik Teşvik Başvurusu Nasıl Yapılır?
Lezzet Tarifleri
Bismil Çakallı Köyü