Kalp Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Google
Google

Takvim
Site Haritası
YÖK AKADEMİK TEŞVİK ÖDENEĞİ YÖNETMELİĞİNİ YAYINLADI
Bilimsel Araştırma Yöntemleri
Pediatrik Kardiyoloji Çekirdek Eğitim Programı
Kardiyoloji Dergi Listesi
Gıdaların Kalori Değerleri
Youtube Kanalımız
Obezite ve Kalp Hastalıkları
İstanbul’da Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Olan Hastaneler

VSD Hakkında Bilmeniz Gerekenler


                Ventriküler Septal Defekt (VSD) Nedir? 

      Ventriküler Septal Defekt (VSD)'ler, sağ ve sol karıncıkları ayıran duvarda delik olmasıdır. Sol karıncıktaki oksijence zengin temiz kan VSD yoluyla sağ karıcıktaki oksijence fakir kanla karışır. Böylece sağ karıncığa normalde gelen kirli kana ilaveten sol karıncıktaki temiz kan da gelir. Bu fazladan kan, sağ karıncıktan akciğerlere pompalanır. Kalbin fazla kanı pompalaması zamanla hem sağ karıncığın ve akciğer atardamarının basıncının yükselmesine ve genişlemesine neden olur. Ayrıca akciğerlere fazladan giden kan akciğer atardamarlarının basıncında artışa neden olur. Yani akciğerlerde yüksek tansiyon meydana gelir. 
    


       VSD’nin neden olduğu hastalık tablosu deliğin büyüklüğü ve kalbin tepkisine bağlı olarak ortaya çıkar. VSD, küçük, orta veya büyük olabildiği gibi, VSD’nin yeri de karıncıkları ayıran duvarın farklı bölgelerinde olabilir. VSD’nin belirtileri deliğin yeri, büyüklüğü ve sayısına bağlı olarak farklılık gösterir. Hastalığın tedavisi, hastanın şikayetlerinin olup olmamasına ve kalbin genişleyip genişlemediğine bağlı olarak değişir. 


      VSD’nin nedeni nedir? 

Doğumsal kalp hastalıklarının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Gebelik esnasında alınan bazı ilaçlar, gebelikte maruz kalınanan radyasyon, bazı ilaçlar, bazı genetik sendromlarda kalp hastalıklarının daha sık görüldüğü bilinmektedir. Ayrıca annesinde, babasında veya kardeşlerinde kalp hastalığı olanlarda bu risk 2-4 kat artmaktadır. Bu nedenle kalp hastalığı olan çocukların kardeşlerine de kalp muayenesi yapılması gereklidir.

 

                 VSD’li Çocukların Belirtileri Nelerdir?

VSD’li çocuklar deliğin büyüklüğüne ve sayısına ve eşlik eden kakp rahatsızlıklarına bağlı olarak erken dönemde de  belirti verebilirler. Rutin muayenelerde genellikle kalpte üfürüm duyulması ile VSD’den şüphelenilip yapılan tetkiklerle tanı konabilir. VSD’ nin çapı orta veya geniş ise hastada çabuk yorulma, kalp enfeksiyonu, büyüme ve gelişme geriliği, tekrarlayan akciğer enfeksiyonları şeklinde belirti verebilirler. 


                VSD Tanısı Nasıl Koyulur? 

      VSD’li çocuklarda kalpte üfürüm duyulmasıyla hastada VSD’nin varlığından şüphelenilir.. Üfürüm olduğu zaman göğüs kafesinin sol alt tarafında üfürüm saptanır. Üfürüm saptandığı zaman hastayı Eko yapılması gerekir. Ekokardiyografi incelemesi esnasında deliğin yeri, sayısı, kalpte genişlemeye yol açıp açmadığı, eşlik eden başka bir kalp hastalığı olup olmadığı tespit edilebilir. 


                VSD tedavisi nasıldır? Anjiyo mu, Ameliyat mı? 

                VSD’in tedavi, deliğin yerine ve büyüklüğüne göre karar verilir. Küçük olan takip altına alınırken, daha büyük deliklerin kapatılması tercih edilir. Kapatma için tercih edilen zaman hastdadan hastaya değişkenlik gösterir.
Küçük delikler, özellikle de kas yapısındaki bölgeden köken alan Sekundum delikler kendiliğinden kapanabilirler. Ancak perimembranöz bölge, subaortik bölge diye adlandırılan bölgedeki delikler genellikle kapanmama eğilimindedirler.  Kas yapısındaki bölgeden köken alan VSD’ler ve perimembranöz bölgedeki triküspit kapakla kısmen daraltılan delikler anjio için uygun olabilirken diğer delikler için genel olarak Ameliyat tedavisi ön plandadır

www.mekibilici.com
Doç. Dr. Meki Bilici

Ayrıca Bunlara Bakmalısınız.

VSD'nin Anjiyo İle Kapatılması İşlemi Böyle Yapılıyor. İzlemek için Burayı Tıklayınız.

      Eğer hastanızda VSD saptandıysa kesinlikle bir Çocuk Kardiyoloji Uzmanı ile hastanızın durumunu konuşmalısınız. Çünkü her hasta aynı hastalık için farklı klinik bulgu verebilir. Burada verilen bilgiler bilgilendirmek amaçlıdır. Asla bir doktor tavsiyesi olarak kabul edilmemelidir.

 

Doç. Dr. Meki Bilici

ETİKETLER

Kocaeli çocuk kardiyoloji, doğumsal kalp hastalıkları, doğumsal kalp hastalığı, kalp deliği, asd, atriyal septal defekt, izmit çocuk kardiyoloji, pediatrik kardiyoloji, pediatrik kardiyolog, kocalei pediatrik kardiyolog, kocaeli pediayatrik kardiyoloji, kocaeli pediayatrik kardiyolog, pediyatrik kardiyolog, çarpıntı, svt, supraventriküler taşikardi, supra ventriküler taşikardi, ventriküler taşikardi, atriyal fibrilasyon, ventriküler fibrilasyon, anjiyo ile kalp deliği kapatma, anjiyo ile pda kapatma, anjiyo ile asd kapatma, aanjiyo ile kalp deliği kapatılması, Holter EKG, çocuk kalp anjiyosu, çocuk eko, aort koarktasyonu, aort koarktasyonuna balon, aort koarktasyonuna stent, Aort koarktasyonu, coarctation of the aorta, aortic coarctation, stent, stent tedavisi, şah damarı, balon tedavisi, balon aortik anjiyoplasti, balon aortic angioplasty, meki bilici, Doç. Dr. Meki Bilici,  çocuk anjiyografi, çocuk kalp anjiyosu, çocuk eko, çocuk anjiyografi, çocuk kalp anjiyosu,çocuk eko, çocuk kardiyoloji, çocuk kardiyologları, çocuk kardiyoloji doktorları, Bayılma, senkop, Refleks bayılma, Pozisyosel-Ortostatik senkop, Çocuklarda göğüs ağrısı, çocuk kardiyolojisi uzman, kalp ağrısı, nefes darlığı, terleme, fenalık hissi, çarpıntı, VSD nedir, ventriküler septal defekt nedir, müsküler vsd nedir, müsküler ventriküler septal defekt nedir, VSD nin tedavisi, vsd ne zaman kapanır, vsd anjiyos ile kapatılır mı, vsd tedavisi, treatment of vsdi treatment of ventricular septal defect, çocuk anjiyografi, çocuk kalp anjiyosu,çocuk eko, çocuk kardiyoloji, çocuk kardiyologları, çocuk kardiyoloji doktorları, Bebek anneyi emerken çabuk yorulma, Morarma, Aşırı terleme, 
Nefes darlığı varsa, sık akciğer enfeksiyonu geçirime, Bayılma, büyüme ve gelişme geriliği, Çocuk doktoru muayene esnasında üfürüm, Çarpıntı, kalp pili nasıl çalışır, kimlere kalp pili takılır, kalp pilinin riskleri kalp pilinin yararları, kalp pili olan çocuğun dikkat etmesi gerekenler, akut romatizmal ateş nedir, ara, kalp romatizması, anjiyo, anjiyografi, çocuk anjiyo, çocuk anjiyografi, Mitral kapak prolapsusu, Mitral valv prolapsusu, mvp, antibiyotik proflkasisi, Mitral kapak prolapsusun un tedavisi, Mitral valve prolapse, syptom of Mitral valve prolapse, treatment of Mitral valve prolapse, Mitral kapak prolapsusu, PFO, Patent foramen Ovale, anjiyo ile PFO kapatılması, transcatheter patent foramen ovale closure, PFO belirtileri, PFO tedavisi, PFO ameliyatı, anjiyo ile PDA kapatılması, transcatheter PDA closure, Patent Ductus Arteriosus, Patent Duktus Arteriyozus nedir, Patent Duktus Arteriyozus belirtileri, Patent Duktus Arteriyozus tedavisi, Patent Duktus Arteriyozus ameliyatı, pfo, patent foramen ovale, pfonun tedavisi, treatment of patent foramen ovale, Gebze, çocuk kardiyoloji, Çayırova çocuk kardiyoloji, Karamürsel çocuk kardiyoloji, Başiskele çocuk kardiyoloji, Baş iskele çocuk kardiyoloji, derince çocuk kardiyoloji, darıca çocuk kardiyoloji, gölcük çocuk kardiyoloji, karamürsel çocuk kardiyoloji, izmit vkartepe çocuk kardiyoloji, kandıra çocuk kardiyoloji, dilovası çocuk kardiyoloji, dil ovası çocuk kardiyoloji, bilecik çocuk kardiyoloji, sakarya çocuk kardiyoloji, ereğli çocuk kardiyoloji, akçakoca çocuk kardiyoloji, balıkesir çocuk kardiyoloji, bursa çocuk kardiyoloji, bolu çocuk kardiyoloji, düzce çocuk kardiyoloji, zonguldak çocuk kardiyoloji, kastamonu çocuk kardiyoloji, bartın çocuk kardiyoloji, karabük çocuk kardiyoloji, sinop çocuk kardiyoloji,  yalova çocuk kardiyoloji

 

 

Saat
Hayata Dair
Pediatrik Testler
Web of Science'de Atıf/Citation Sorgulama
PUADER Pediatri Derneği
Kanıt Düzeyi A B C Ne Demektir?
Çocuklarda Renal Replasman Tedavileri
Bilici Kitapları
Google AdWords Nedir? Nasıl kullanılır?
Randevu Almak için
Pediatri Çekirdek Eğitim Programı
Pediatrik Kardiyoloji Çekirdek Eğitim Programı
Yararlı Linkler
Akademik Teşvik Başvurusu Nasıl Yapılır?
Lezzet Tarifleri
Bismil Çakallı Köyü