Kalp Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Haftanın Özlü Sözü
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.11548.1479
Euro9.59079.6291
Google
Google

GAZETE MANŞETLERİ
Takvim
Site Haritası
YÖK AKADEMİK TEŞVİK ÖDENEĞİ YÖNETMELİĞİNİ YAYINLADI
Bilimsel Araştırma Yöntemleri
Pediatrik Kardiyoloji Çekirdek Eğitim Programı
Kardiyoloji Dergi Listesi
Gıdaların Kalori Değerleri
Youtube Kanalımız
Kalp Romatizması Hala Çocukları Tehdit Ediyor.

Kalp Romatizması Nedir?


      Kalp Romatizması, diğer adıyla Akut Romatizmal Ateş –ARA-A grubu Beta Hemolitik Streptokok olarak biline, halk arasındaki adıyla Beta mikrobunun sebep olduğu Üst Solunum yolları. Enfeksiyonlarından sonra Kalp, eklem, cilt, cilt altı dokuları ve beyini etkileyebilen bir kalp hastalığıdır.


    Kalp Romatizmasının Nedeni Nedir? 

      Beta enfeksiyonu geçiren insanların bağışıklık sistemi bu bakteri ile mücadele ederken hedefi şaşırarak bu bakterinin dokularına benzerlik gösteren kalp, eklem, cilt, cilt altı dokusu ve beyindeki bazı bölgeleri etkileyebilen bir edinsel kalp hastalığıdır. Beta enfeksiyonunu geçiren ve uygun tedaviyi almayan hastaların % 3’ünde Kalp Romatizması gelişir. Ancak daha önceden kalp romatizması geçirenlerde bu risk % 50’ler düzeyindedir. Bu nedenle Kalp Romatizması geçiren hastalara tedaviden sonra üç haftada bir depo penisilin iğne yapılması gerekir.

 

      Kalp Romatizması Tanısı Nasıl Koyulur? 

      Kalp Romatizmalı çocuklarda en sık klinik bulgu gezici büyük eklem tutulumudur. Genellikle ayak, diz veya kalça eklemleri etkilenir. Etkilenen eklemlerde ağrı, şişlik, kızarıklık, sıcaklık, fonksiyon kaybı görülebilir. Bu hastalarda kalp tutulumu varsa  kalpte üfürüm duyulabilir. Üfürüm olduğu zaman göğüs kafesinin sol alt,orta tarafta üfürüm saptanabilir. Üfürüm saptandığı zaman hastayı Eko yapılması gerekir. Ekokardiyografi incelemesi esnasında kapakların tutulum  yeri, kalpte genişlemeye yol açıp açmadığı, eşlik eden başka bir kalp hastalığı olup olmadığı tespit edilebilir. 

      Kalp Romatizması Tedavisi nasıldır? 

      Kalp Romatizmasının tedavisi sadece eklem tutulumu şeklinde olması durumunda aspirin, kalbin orta veya ağır şekilde etkilenmesi durumunda ise steroid adını verdiğimiz ilaçlarla yapılır. Hastalara ayrıca yatak istirahati ve tuzsuz diyet verilir. Yeniden hastalığı yakalanmamaları için de hastalara koruyucu dozda depo penisilin yapılması gerekir.  Depo penisilinin veriliş süresi hastalığın vücudun hangi organalarını ve hangi şiddete etkilediğine bağlı olarak belirlenir. 


Doç. Dr. Meki Bilici

Ayrıca Bunlara Bakmalısınız.

Etiketler: 

kalp romatizmasi öldürür mükalp romatizmasi nasil gecerkalp romatizmasi belirtilerikalp romatizmasi nin belirtilerikalp romatizmasi tedavisikalp romatizması nedir, kalp romatizması nedir belirtileri nelerdirkalp romatizması nedir nedenleri belirtileri

  
3634 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Hayata Dair
Analitik
Pediatrik Testler
Web of Science'de Atıf/Citation Sorgulama
PUADER Pediatri Derneği
Kanıt Düzeyi A B C Ne Demektir?
Çocuklarda Renal Replasman Tedavileri
Bilici Kitapları
Google AdWords Nedir? Nasıl kullanılır?
Randevu Almak için
Pediatri Çekirdek Eğitim Programı
Pediatrik Kardiyoloji Çekirdek Eğitim Programı
Akademik Teşvik Başvurusu Nasıl Yapılır?
Lezzet Tarifleri
Bismil Çakallı Köyü