Kalp Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.56188.5961
Euro10.085110.1255
Google
Google

GAZETE MANŞETLERİ
Takvim
Site Haritası
YÖK AKADEMİK TEŞVİK ÖDENEĞİ YÖNETMELİĞİNİ YAYINLADI
Bilimsel Araştırma Yöntemleri
Pediatrik Kardiyoloji Çekirdek Eğitim Programı
Kardiyoloji Dergi Listesi
Gıdaların Kalori Değerleri
Youtube Kanalımız

ASD Hakkında Bilmeniz Gerekenler


   ASD nedir? 

      Atrial Septal Defekt (ASD)'ler, sağ ve sol kulakçıkları ayıran duvarda delik olmasıdır. Sol kulakçıktaki oksijence zengin temiz kan ASD yoluyla sağ kulakçıktaki oksijence fakir kanla karışır. Böylece sağ kulakçığa normalde gelen kirli kana ilaveten sol atriyumdaki temiz kan da gelir. Bu fazladan kan, sağ kulakçıktan da sağ karıncığa; sağ karıncıktan da akciğerlere pompalanır. Kalbin fazla kanı pompalaması zamanla hem sağ kulakçığın hem de sağ karıncığın genişlemesine neden olur. Ayrıca akciğerlere fazladan giden kan akciğer atardamarlarının basıncında artışa neden olur. 
      ASD’nin neden olduğu hastalık tablosu deliğin boyu ve kalbin tepkisine bağlı olarak ortaya çıkar. ASD, küçük, orta veya büyük olabildiği gibi, ASD’nin yeri de kulakçıkları ayıran duvarın farklı bölgelerinde olabilir. ASD’nin belirtileri deliğin yeri, büyüklüğü ve sayısına bağlı olarak farklılık gösterir. Hastalığın tedavisi, hastanın şikayetlerinin olup olmamasına ve kalbin genişleyip genişlemediğine bağlı olarak değişir. 


      ASD’nin nedeni nedir?

Doğumsal kalp hastalıklarının nedeni bilinmemektedir. Gebelik esnasında alınan bazı ilaçlar, gebelikte maruz kalınana radyasyon, bazı ilaçlar, bazı genetik sendromlarda kalp hastalıklarının daha sık görüldüğü bilinmektedir. Ayrıca kardeşinde kalp hastalığı olanlarda bu risk 2-4 kat artmaktadır. Bu nedenle kalp hastalığı olan çocukların kardeşlerine de kalp muayenesi yapılması gereklidir. ASD’li Çocukların Belirtileri Nelerdir? ASD’li çocuklar genellikle çocukluk çağı boyunca herhangi bir belirti vermezler. Bununla beraber deliğin yeri, büyüklüğü ve sayısına bağlı olarak bazı belirtiler olabilir. Rutin muayenelerde kalpte üfürüm duyulması ile ASD’den şüphelenilip yapılan tetkiklerle tanı konabilir. Ancak ASD daha genişse, kalpta basınç ve hacim yüklenmelerine neden olarak aşağıdaki belirtileri vermeye başlar: ASD’ nin çapı orta veya geniş ise hastada büyüme ve gelişme geriliği, tekrarlayan akciğer enfeksiyonları, çabuk yorulma şeklinde belirti verebilirler.


      ASD Tanısı Nasıl Konulur?

      ASD’li çocuklarda kalpte üfürüm duyulmayabilir. Üfürüm olduğu zaman göğüs kafesinin sol üst tarafında üfürüm saptanabilir. Üfürüm saptandığı zaman hastayı Eko yapılması gerekir. Ekokardiyografi incelemesi esnasında deliğin yeri, sayısı, kalpte genişlemeye yol açıp açmadığı, eşlik eden başka bir kalp hastalığı olup olmadığı tespit edilebilir.
      ASD tedavisi nasıldır? Anjiyo mu, Ameliyat mı?

      ASD’in tedavi, deliğin türüne ve büyüklüğüne göre karar verilir. Küçük olan delikler (genel olarak 7mm’den küçük olanlar) takip altına alınırken, daha büyük deliklerin kapatılması tercih edilir. Kapatma içinb de tercihen okul öncesi dönem tercih edilir. Küçük delikler, özellikle de Sekundum ASD olarak adlandırılan her iki odacığı ayıran duvarın orta kısmından köken alan delikler kendiliğinden kapanabilirler. Sekundum ASD’ler genellikle Anjiyo ile kapatılabilir. Açık kalp ameliyatı daha çok sekundum olmayan ASD’ler veya sekundum olup da çok geniş olan delikler için tercih edilirler.

www.mekibilici.com 

      Eğer hastanızda ASD saptandıysa kesinlikle bir Çocuk Kardiyoloji Uzmanı ile hastanızın durumunu konuşmalısınız. Çünkü her hasta aynı hastalık için farklı klinik bulgu verebilir. Burada verilen bilgiler bilgilendirmek amaçlıdır. Asla bir doktor tavsiyesi olarak kabul edilmemelidir.

Doç. Dr. Meki Bilici

ASD'nin Anjiyo İle Kapatılması İşlemi Böyle Yapılıyor. İzlemek için Burayı Tıklayınız.

ETİKETLER

Kocaeli çocuk kardiyoloji, doğumsal kalp hastalıkları, doğumsal kalp hastalığı, kalp deliği, asd, atriyal septal defekt, izmit çocuk kardiyoloji, pediatrik kardiyoloji, pediatrik kardiyolog, kocalei pediatrik kardiyolog, kocaeli pediayatrik kardiyoloji, kocaeli pediayatrik kardiyolog, pediyatrik kardiyolog, çarpıntı, svt, supraventriküler taşikardi, supra ventriküler taşikardi, ventriküler taşikardi, atriyal fibrilasyon, ventriküler fibrilasyon, anjiyo ile kalp deliği kapatma, anjiyo ile pda kapatma, anjiyo ile asd kapatma, aanjiyo ile kalp deliği kapatılması, Holter EKG, çocuk kalp anjiyosu, çocuk eko, aort koarktasyonu, aort koarktasyonuna balon, aort koarktasyonuna stent, Aort koarktasyonu, coarctation of the aorta, aortic coarctation, stent, stent tedavisi, şah damarı, balon tedavisi, balon aortik anjiyoplasti, balon aortic angioplasty, meki bilici, Doç. Dr. Meki Bilici,  çocuk anjiyografi, çocuk kalp anjiyosu, çocuk eko, çocuk anjiyografi, çocuk kalp anjiyosu,çocuk eko, çocuk kardiyoloji, çocuk kardiyologları, çocuk kardiyoloji doktorları, Bayılma, senkop, Refleks bayılma, Pozisyosel-Ortostatik senkop, Çocuklarda göğüs ağrısı, çocuk kardiyolojisi uzman, kalp ağrısı, nefes darlığı, terleme, fenalık hissi, çarpıntı, VSD nedir, ventriküler septal defekt nedir, müsküler vsd nedir, müsküler ventriküler septal defekt nedir, VSD nin tedavisi, vsd ne zaman kapanır, vsd anjiyos ile kapatılır mı, vsd tedavisi, treatment of vsdi treatment of ventricular septal defect, çocuk anjiyografi, çocuk kalp anjiyosu,çocuk eko, çocuk kardiyoloji, çocuk kardiyologları, çocuk kardiyoloji doktorları, Bebek anneyi emerken çabuk yorulma, Morarma, Aşırı terleme, 
Nefes darlığı varsa, sık akciğer enfeksiyonu geçirime, Bayılma, büyüme ve gelişme geriliği, Çocuk doktoru muayene esnasında üfürüm, Çarpıntı, kalp pili nasıl çalışır, kimlere kalp pili takılır, kalp pilinin riskleri kalp pilinin yararları, kalp pili olan çocuğun dikkat etmesi gerekenler, akut romatizmal ateş nedir, ara, kalp romatizması, anjiyo, anjiyografi, çocuk anjiyo, çocuk anjiyografi, Mitral kapak prolapsusu, Mitral valv prolapsusu, mvp, antibiyotik proflkasisi, Mitral kapak prolapsusun un tedavisi, Mitral valve prolapse, syptom of Mitral valve prolapse, treatment of Mitral valve prolapse, Mitral kapak prolapsusu, PFO, Patent foramen Ovale, anjiyo ile PFO kapatılması, transcatheter patent foramen ovale closure, PFO belirtileri, PFO tedavisi, PFO ameliyatı, anjiyo ile PDA kapatılması, transcatheter PDA closure, Patent Ductus Arteriosus, Patent Duktus Arteriyozus nedir, Patent Duktus Arteriyozus belirtileri, Patent Duktus Arteriyozus tedavisi, Patent Duktus Arteriyozus ameliyatı, pfo, patent foramen ovale, pfonun tedavisi, treatment of patent foramen ovale, Gebze, çocuk kardiyoloji, Çayırova çocuk kardiyoloji, Karamürsel çocuk kardiyoloji, Başiskele çocuk kardiyoloji, Baş iskele çocuk kardiyoloji, derince çocuk kardiyoloji, darıca çocuk kardiyoloji, gölcük çocuk kardiyoloji, karamürsel çocuk kardiyoloji, izmit vkartepe çocuk kardiyoloji, kandıra çocuk kardiyoloji, dilovası çocuk kardiyoloji, dil ovası çocuk kardiyoloji, bilecik çocuk kardiyoloji, sakarya çocuk kardiyoloji, ereğli çocuk kardiyoloji, akçakoca çocuk kardiyoloji, balıkesir çocuk kardiyoloji, bursa çocuk kardiyoloji, bolu çocuk kardiyoloji, düzce çocuk kardiyoloji, zonguldak çocuk kardiyoloji, kastamonu çocuk kardiyoloji, bartın çocuk kardiyoloji, karabük çocuk kardiyoloji, sinop çocuk kardiyoloji,  yalova çocuk kardiyoloji

 

 

Saat
Hayata Dair
Analitik
Pediatrik Testler
Web of Science'de Atıf/Citation Sorgulama
PUADER Pediatri Derneği
Kanıt Düzeyi A B C Ne Demektir?
Çocuklarda Renal Replasman Tedavileri
Bilici Kitapları
Google AdWords Nedir? Nasıl kullanılır?
Randevu Almak için
Pediatri Çekirdek Eğitim Programı
Pediatrik Kardiyoloji Çekirdek Eğitim Programı
Akademik Teşvik Başvurusu Nasıl Yapılır?
Lezzet Tarifleri
Bismil Çakallı Köyü