Kalp Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Haftanın Özlü Sözü
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.11548.1479
Euro9.59079.6291
Google
Google

GAZETE MANŞETLERİ
Takvim
Site Haritası
YÖK AKADEMİK TEŞVİK ÖDENEĞİ YÖNETMELİĞİNİ YAYINLADI
Bilimsel Araştırma Yöntemleri
Pediatrik Kardiyoloji Çekirdek Eğitim Programı
Kardiyoloji Dergi Listesi
Gıdaların Kalori Değerleri
Youtube Kanalımız


                                   Patent Foramen Ovale (PFO) nedir? 

      Patent Foramen Ovale, sağ ve sol kulakçıkları ayıran duvarda, anne karnındayken fonksiyon gören açıklığın doğumdan sonra devam etmesi halidir. Normalde doğumdan sonra sol kulakçık basıncı arttığı için bu iki kulakçık arasındaki açıklık kapanmaktadır. Ancak bazı insanlarda doğumdan sonra da açık kalabilmektedir. Aslında PFO’da delik dediğimiz doku kaybı yoktur. Bu sol ve sağ kulakçığı ayıran duvarın üst kısmındaki et parçasının alt taraftaki et parçasının üstüne geldiği yerde bulunan sızıntı şeklinde az miktarda kan geçişi olmaktadır.  

 

 

Doğumdan hemen sonra bu geçiş sol kulakçık basıncının sağdan yüksek olması nedeniyle PFO kapanır. Ancak sağlıklı bireylerden her 5 kişiden 1’inde bu durum gözlenebilmektedir. Bununla beraber olguların çoğu 1-2 yaşına kadar kapanmaktadır. Sol kulakçıktaki oksijence zengin temiz kan ASD yoluyla sağ kulakçıktaki oksijence fakir kanla karışır. Ancak bu kan geçişi çok az miktarda olduğundan çocuğa zarar vermez.

 
      PFO Tanısı Nasıl Koyulur? 

      PFO’lu çocuklarda kalpte üfürüm duyulmaz. Masum Üfürüm ile beraber olduğu zaman yapılan Ekokardiyografi incelemesi esnasında tesadüfen PFO saptanır. Bununla beraber en kesin bilgi Transözefagial Ekokardiyografi (TEE) denilen endoskopik işlem ile elde edilir. Bu işlem esnasında hastaya anestezi verilerek hasta uyutulur. Yaklaşık 3-4 dakika süren inceleme ile kesin takı konulur.

      PFO tedavisi nasıldır? Anjiyo mu, Ameliyat mı? 

      PFO normalde tedavi edilen bir hastalık değildir. Genellikle sadece takip edilmeleri yeterli olmaktadır. Bununla beraber beynine pıhtı atmış çocuklar, auralı migrenli hastalar, dalgıçlar ve pilotlarda PFO saptandığı zaman anjiyo ile nadiren de ameliyatla kapatılmaları gerekebilir.

Çocuğunuzda PFO saptandığı zaman lütfen bir Çocuk Kardiyoloji Uzmanı ile hastanızın durumunu konuşunuz. Çünkü her hasta aynı hastalık için farklı klinik bulgu verebilir. 

Doç. Dr. Meki Bilici
Ayrıca Bunlara Bakmalısınız.

         PFO’nun Anjiyo İle Kapatılması İşlemini Böyle Yapıyoruz. İzlemek için Burayı Tıklayınız.

 

 Sınırlı Sorumluluk Beyanı 

Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir Doktorun tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikle yapılamaz. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.© 2015, Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan bilgiler, web sitemize atıf atılarak kullanılabilir.

  
930 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Hayata Dair
Analitik
Pediatrik Testler
Web of Science'de Atıf/Citation Sorgulama
PUADER Pediatri Derneği
Kanıt Düzeyi A B C Ne Demektir?
Çocuklarda Renal Replasman Tedavileri
Bilici Kitapları
Google AdWords Nedir? Nasıl kullanılır?
Randevu Almak için
Pediatri Çekirdek Eğitim Programı
Pediatrik Kardiyoloji Çekirdek Eğitim Programı
Akademik Teşvik Başvurusu Nasıl Yapılır?
Lezzet Tarifleri
Bismil Çakallı Köyü